G-925040
Haber Detayı
14 Şubat 2017 - Salı 11:46 Bu haber 954 kez okundu
 
67. yıllarını kutlayan yaşlı çift ölüme el ele gitmek istiyor
İzmir’de ilkokulda başlayan aşklarını evliliğe taşıyan ve tam 67 yıldır hiç ayrılmayan yaşlı çift, tek isteklerinin ölüme de el ele gitmek olduğunu belirterek, "Çok mutlu olduk, birbirimize hiç kıyamayız. İnşallah ölüme de el ele gidelim. Bu evden iki tabut çıksın, gazetelere yazarlar bizi inşallah" dedi.
GÜNDEM Haberi
67. yıllarını kutlayan yaşlı çift ölüme el ele gitmek istiyor


İzmir’in Gaziemir ilçesinde yaşayan Fevziye ile Beymen Helvacı çifti ilkokulda başlayan arkadaşlıklarını nikah masasına taşıdı. Tam 67 yıldır birlikte yaşayan yaşlı çift, bir an olsun ayrılmadı. Şimdilerde baş başa oturup eski hatıralarını konuşarak, tekrar o anları yaşayan yaşlı çiftin en büyük duası ise ölüme de el ele gitmek.“İlkokulda beraber okuduk, eşim oldu”
Eşinin kendisini görür görmez beğendiğini belirten ve tanıştıkları anı dün gibi hatırlayan 1934 doğumlu Fevziye Helvacı, “Beyim ilkokul arkadaşım, biz görücü usulü evlendik. Beni beğenmiş. Evimizin karşısında yeşil bahçeleri vardı. Oraya bahçeye gelmiş at sürmeye orada beni görmüş, beğenmiş. Anneleri de kız arıyormuş, o da demiş ki ‘filan yerde kız var çok güzel benim okul arkadaşım gidin ona bakın.’ Bir gün kapı çalındı iki tane teyze beyaz örtülü, Annemi çağırdım, ondan sonra istemeye geldiklerini söylediler. Annem de ‘dur bakalım, kızıma soralım’ demiş. İlkokulda 5 sene beraber okuduk. Sonra eşim oldu, mutlu olduk çok şükür. Evlendik, çoluk çocuk sahibi olduk. 3 Mart’ta 67. senenin içine gireceğiz” dedi.

“10 sene içinde 5 çocuk doğurdum”
Evliliklerinde iyi kötü günler yaşadıklarını ancak hiçbir zaman küsmediklerini belirten Fevziye Helvacı, “11 sene kayınvalidemin yanında hapis hayatı yaşadım. Beyim çalışıyor, ben çocuklarla. 5 tane çocuk doğurdum 10 senenin içinde. 11 seneden sonra beyim babasına evden çıkacağımızı söyledi. 3 aile bir aradaydık, sorun oluyordu. Çıktık ayrıldık, 5-6 ay kirada durduk, sonra eşimle beraber lokanta dükkanı açtık. Beraber çalıştık, ben evde pişirdim o orada pişirdi. Hayatımızda mutluluk o zamanlar başladı” diye konuştu.

Fotoğraflarla eski günleri yad ediyorlar
O zamanlarda çekildikleri fotoğrafa bakarak o günlere giden Fevziye Teyze, bir haftalık evli oldukları o günü de anlatarak, şunları söyledi:
“Beni süsleyen kadın saçımı başımı yaptı, süsledi. Gelinliğimi koydum, ayakkabılarımı aldım bir çantanın içine koydum. Karı koca bindik bir taksiye, gittik İzmir’e. Kordon boyuna gittik. Orada Fotoparka gittik. Üzerimi değiştirdim, gelinliğimi giydim, süslendim. Fotoğrafımızı çekildim. Bir haftalık evliydim.”

“Bana Fevziye Hanım diye hitap eder”
Eşiyle aralarındaki saygıyı hiçbir zaman yitirmediklerini, eşinin kendisine ‘Fevziye Hanım’ diye hitap ettiğini belirten Fevziye Teyze, “Çok mutlu olduk. Nişanlıyken evime torbayla badem şeker getiriyordu, hala daha getirir. Herkese Allah böyle mutluluk versin, böyle sevgi versin inşallah” dedi.

“İki tane tabut çıksın buradan inşallah”
Yıllarca hiç ayrılmadıklarını ve ölürken de ayrılmak istemediklerini belirten yaşlı çift, “Eskisi gibi yaşamayı çok isterim. Alayım elini, koluna gireyim. Biz hep kol kola gezerdik. Koluna gireyim de şöyle Kordon’a, deniz kenarına gideyim, çok isterim ama olmuyor işte yaşlandık bastonlarımız var. Kıyamıyoruz birbirimize ben ne diyorum hep biliyor musunuz; ‘eşim ne sen bensiz kal, ne ben sensiz kalayım’ biz ikimiz el ele gidelim. İki tane tabut çıksın buradan diyorum. Gazetelere yazsınlar bizi inşallah” diye konuştu.

“O çocuk ben çocuk hayat böyle gitti”
Eşini çok sevdiğini belirten 85 yaşındaki Beymen Helvacı ise “Bizi çocuk olarak evlendirmişler, 18 yaşında. O çocuk ben çocuk hayat böyle gitti. Beni görüyordu evlenmeden önce başına çiçek takıp yol süpürüyordu. Bir kız var ona bakın dedim, hemen gitmişler, istemişler. Onlar da kabul etmişler” ifadelerinde bulundu.

“Gençler sabırlı olun”
Mutluluklarının ve aşklarının hala dün gibi devam ettiğini belirten yaşlı çift Sevgililer Gününü kutlayarak genç çiftlere de mesaj verdi. Şimdilerde gençlerin birbirlerine dayanamadıklarını ve hemen ayrılma yoluna gittiklerini belirten yaşlı çift, “Gençler sabırlı olacaksınız. Biriniz konuşunca diğeriniz susacak. Fedakar davranacaksınız” şeklinde konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 67., yıllarını, kutlayan, yaşlı, çift, ölüme, el, ele, gitmek, istiyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir