G-925040
Haber Detayı
04 Nisan 2017 - Salı 14:53 Bu haber 1287 kez okundu
 
Irak Türkleri Derneği'nden Kerkük Açıklaması
Irak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Kerkük’e asılan Kürdistan bölgesi bayrağının indirilme kararının sevinç ve rahatlama oluşturduğu ancak bölgesel yönetimin legal olmayan davranışlarının şehirde ahengi bozduğu belirtildi.
- Haberi
Irak Türkleri Derneği'nden Kerkük Açıklaması


Irak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği İzmir Şubesi önderliğinde, Türk Eğitim-Sen, Azerbaycan Dostluk Derneği, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Kazak Kültür Platformu, İzmir Türk Ocağı ve İzmir Kuzey Kafkas Derneği yöneticileri Kerkük’e asılan Kürdistan bölgesi bayrağının indirilme kararının ardından basın toplantısı yaptı.

"Yetkileri yok"
Dernek adına açıklamayı okuyan dernek yöneticisi Timur Taş, “Kerkük’te onlarca problem varken, Kerkük ilinin yüzde 40’ı IŞİD'in istilasında inim inim inlerken il meclisi Türkmen ve Arap üyelerinin yokluğunda apar topar önce Kerkük petrollerine el koymak, daha sonra Kürdistan bayrağını vilayet binası ve resmi dairelere asarak resmi dili de değiştirme kararı almıştır. Irak anayasasına göre il meclislerinin böyle bir karar almaya yetkileri yoktur. Bu saçma kararlar duyulur duyulmaz devletimiz ve milletimiz tarafından tepkilerle karşılanmıştır. Irak parlamentosunda Türkmen milletvekillerinin il meclisinin kararının iptal edilmesi yönünde vermiş oldukları teklif sonrası; Arap, Sünni ve Hıristiyanların olumlu oyuyla Kerkük’e asılan bayrağın indirilmesine karar verilmiştir” dedi.

"Türkmenlerin seyahat etmeleri kısıtlanmaya çalışılıyor"
Taş, parlamentonun kararının sevinç ve rahatlama ortamı oluştursa bile bölgesel yönetimin bu tür legal olmayan davranışlarının şehirde ahengi bozduğunu ifade ederek, “Türkmenlerin seyahat etmeleri şimdiden kısıtlanmaya çalışılmakta, Musul ve Telafer’den göç edip Kerkük’e sığınmak zorunda kalan insanlarımızın kampları ve alacakları yardımlar tehlikeye düşmüştür" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Irak, Türkleri, Derneği'nden, Kerkük, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir