G-925040
Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 14:27 Bu haber 1040 kez okundu
 
AFAD’dan gerçeği aratmayan tatbikat
İzmir İl Afet Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında yapılan deprem tatbikatında gerçeği aratmayan görüntüler yaşandı.
- Haberi
AFAD’dan gerçeği aratmayan tatbikat

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan ‘Bölgesel Düzey 2018 Masa Başı ve Saha Tatbikatı’nın İzmir ayağı başladı. İzmir AFAD Müdürlüğünde düzenlenen bilgilendirme toplantısıyla başlayan tatbikatta afet zararlarının azaltılması, afetlere karşı hazırlıklı olunması, afet anında hızlı ve etkili kurtarma, ilk yardım, geçici barınma ve yeniden inşa faaliyetlerinin yürütülmesi için tüm güç ve kaynakların birleştirilerek 26 hizmet grubunun içinde yer aldığı afet senaryoları hazırlanıp, ne şekilde bir yol izleneceğinin masa başında ve sahada tatbiki icra edildi. Başbakanlık AFAD Başkanlığınca Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi (AYDES) üzerinden yönlendirilen tatbikat, İzmir merkezli büyüklüğü 6.0 (Mw) olan deprem duyurusu ile başladı. Senaryo gereği meydana gelen deprem sonrası enkaza dönen binaya koşan vatandaşlar, yakınlarını bulmak için feryat etti. Bu sırada bölgeye gelen çevik kuvvet ekipleri aileleri alandan uzaklaştırarak, AFAD ekiplerinin çalışmaları için güvenliği temin etti. Enkaz altında mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için arama-kurtarma ekipleri harekete geçti. Enkazlarda sesli, köpekli ve cihazlı arama-kurtarma ekipleri görev aldı. Bölgede KBRN ölçümleri de yapıldı. Ege Ordusu ve Garnizon Komutanlığı, 3. Kara Havacılık Alay Komutanlığından bir helikopter de keşif uçuşu ve enkazdan yaralı alınması konusunda ekiplere destek sağladı. Senaryo gereği enkaz altından çıkarılan yaralılar, ambulanslarla çevre hastanelere taşındı. Öte yandan bir araçta yangın çıkması üzerine bölgeye hemen itfaiye ekipleri gelerek, yangını kontrol altına aldı. 

Tatbikatta 634 bin 350 kişi ve 96 ekipman yer aldı 
Tatbikat hakkında bilgi veren İzmir Valisi Erol Ayyıldız, "Kamu kurumları, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarından toplam 363 kişi ve 96 araç-ekipman ile katılım sağladığı tatbikatta enkazda arama ve kurtarma faaliyetleri, güvenlik ve asayişin sağlanması, sağlık müdahaleleri, fabrikada kimyasal gaz sızıntısı sonrası KBRN ekipleri tarafından afetzedelere müdahale, araba yangınına müdahale, trafik kazasına müdahale, enkazın kaldırılması ve buna yönelik teknik desteğin sağlanması, su patlaması, elektrik ve doğalgaz kaçağına müdahale, afetzedelerin barınma ihtiyacının giderilmesine yönelik çadırkent kurulması, haberleşmenin sağlanması, cenazelerin soğuk hava depolarına nakledilmesi, hasarlı yapıların hasar tespitinin yapılması ve afetzedelere psikososyal destek verilmesi gibi tatbikat senaryosunda bulunan olaylar icra edilecek. Ayrıca tatbikat kapsamında il genelinde 30 ilçede mevcut 2 bin 9 resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki 633 bin 983 öğrencinin eş zamanlı olarak tahliyesi de il ve 30 ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin koordinatörlüğünde gerçekleştirilecektir. İlgili paydaşlar ile birlikte tatbikatta toplamda 634 bin 350 kişi ve 96 araç ekipmanla yürütülecek” diye konuştu. 
Gerçeği aratmayan tatbikatı İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Özgür Nohut, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Daire Başkanı İrfan Keskin, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Sarıoğlu, vali yardımcıları ile kamu kurum yöneticileri izledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AFAD’dan, gerçeği, aratmayan, tatbikat,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir