G-925040
Haber Detayı
01 Aralık 2016 - Perşembe 16:16 Bu haber 2105 kez okundu
 
“Bakanlığımızın Pozitif Ayrımcılığından Faydalanın”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, “Tarım Gençlerle Yükseliyor” Proje Ödül Töreninde gençlere yönelik çağrılarda bulunarak, Bakanlığın genç girişimcilere verdiği desteklemeleri anlattı.
EKONOMİ Haberi
“Bakanlığımızın Pozitif Ayrımcılığından Faydalanın”

 

İzmir Ticaret Borsasının 125. Yılında gençlerin tarımla ilişkisini güçlendirmek amacıyla düzenlenen “Tarım Gençlerle Yükseliyor” projesinin ödül töreni borsa binasında gerçekleştirildi.

Ödül töreni öncesinde bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, tarımsal faaliyetlerin zorluğundan bahsederek, “tarım gecesi gündüzü hafta sonu tatili bayram tatili olmayan çok meşakkatli bir iştir. Bir gün bile “hayvanların sağımını yapmayayım, bugün yem vermeyeyim” diyemezsiniz. “Bu sene hasat yapmayayım, bu sefer tarlamı sulamayayım” diyemezsiniz. Ayrıca tarımın gelişmesi, makineleşmesi ve modernleşmesi de gerekiyor. Üreticilerin eğitim alması da gerekiyor. Bütün bunlar için bize GENÇLİK lazım. Genç insanların tarıma ilgisinin artırılması lazım” diye konuştu.

Bu konuda İzmir özelinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını belirten Güldal, “Tarımla, seracılıkla, hayvancılıkla uğraşan ve benzeri faaliyet kollarında yeniden özüne dönen gençlerimizin sayısı artıyor. Demek ki insanlarda ve gençlerimizde yeniden tarıma karşı bir dönüş ilgi söz konusu ama bu desteklenmesi gereken bir konu. Ticaret borsamızda bu konuda fikri olan gençleri ödüllendirecek olan bir proje çağrısı yaptı ve bugün bu etkinliği düzenledi. Kendilerini kutluyor ve teşekkür ediyorum.” dedi.

179 Genç Çiftçiye 5.3 Milyon TL Destekleme

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu sene ilk kez genç çiftçiler için başlattığı hibe destek programının ayrıntılarını anlatan Güldal, “Türkiye genelinde 397 bin başvuru, İzmir’de 5112 başvuru yapıldı. Demek ki bu gençler tarımda kendilerine bir istikbal gördüler ki projeleriyle bize başvurdular. Gerekli değerlendirmeler yapıldı ve İzmir’de 18-40 yaş arası 179 genç çiftçimiz projelerine 5.3 milyon TL hibe desteği aldı. En çok başvuru büyükbaş hayvancılıktan yapıldı. Bunun dışında küçükbaş hayvancılık, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği ve örtü altı yetiştiriciliği gibi konularda projeler geldi. Biz bakanlık olarak gençlerin hayallerine ulaşması noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Bu sene 179 proje hibe desteği aldı. Bu sayı ilerleyen yıllarda artacak ve gelen tüm projeler desteklenmeye çalışılacaktır. Ayrıca vurgulamak istiyorum ki bu 179 projenin 140 tanesi kadın çiftçilere yöneliktir. Bakanlığımız bu anlamda gençlere ve kadın çiftçilere yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaktadır” dedi.

Kırsal Kalkınma Yatırımları İçin Son 10 Yılda 136 Milyon TL Hibe Desteği Verildi

“Bakanlık olarak gençlere pozitif ayrımcılık yaptığımız bir diğer projemiz ise Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’dır” diye konuşan Güldal, “İzmir’de son 10 yılda 283 milyonluk yatırıma 136 Milyon TL hibe desteği verildi. Tarım-sanayi entegrasyonuna büyük destek verilmiş oldu ve 3800 kişilik bir istihdam da sağlandı. Bakanlığımız desteklenecek projeleri değerlendirirken gençlere öncelik vermektedir. Gençler bizim için çok önemli, gençlerin projeleri, fikirleri çok önemli. Buradan bir çağrı yapıyorum. Tarımla uğraşmak isteyen müteşebbis gençler bir an önce projenizi teslim edin. Bu desteklemelerden faydalanın ”dedi.

Bakanlığımızın Pozitif Ayrımcılığından Faydalanın

Proje yarışmasına katılan tüm gençlere teşekkür eden Güldal, tüm projelerin çok başarılı olduğuna inandığını belirtti ve “Burada olan olmayan tüm gençlere Bakanlığımızın yaptığı pozitif ayrımcılıktan yararlanmaları için çağrıda bulunuyorum” dedi.

Törende konuşan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise Çiftçilik ve hayvancılığın gelecekte de popüler bir iş olmaya devam edeceğini söyleyerek bu işi yapacak gençlerin çağın ötesine geçen bilgi ve beceriye sahip olması gerektiğini belirtti. Kestelli, “Ülkemizde tarımın ülke ekonomisinin genel performansının altında büyüdüğü malumunuz. Çok şükür ki İzmir’de 2000’li yıllarda tarım ve hayvancılığın ülke ekonomisinin epey üstünde büyütebilmeyi başardık. Ancak İzmir’i tersine göçte bir cazibe merkezi haline getirebilmemiz için yapılması gereken çok iş var. Ancak bu kent hadi İzmir’e kaçalım hayalinin altını doldurabilirse gerçekten yeni dönemin en büyük kazanımı olacak. Bu nedenle bu tür yarışmaları ve geniş katılımı çok önemsiyoruz” dedi.

Tarımda sürdürülebilirlik ve rekabet gücünü arttırmak amacıyla çağdaş tarımsal uygulamaları geliştirmek, genç kesimin tarım sektörüyle olan ilişkisini güçlendirmek için gençleri tarımsal alanda yenilik yaratacak ve tarımın farklı çalışma alanları ile entegrasyonunu sağlayacak projeler üretmeye teşvik etmek amacını taşıyan proje yarışması, Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Tarımsal Pazarlama ve Markalaşma, Tarımda Bilişim ve Teknoloji konularında yapıldı.

Proje yarışması katılanlar arasında ön elemeyi geçmeyi başaran 37 proje nihai başvuru için hak kazandı. Nihai başvuru aşamasında eleme süreci iki etap halinde gerçekleştirildi. En başarılı 10 projenin belirlendiği ilk etap elemesinin ardından yarışmada ilk üçe giren proje sahipleri belirlendi.

Birincilik ödülünün 10.000, ikincilik ödülünün 5.000, üçüncülük ödülünün 3.000 TL olarak belirlendiği yarışmanın seçici kurulunun 3 aşamalı yaptığı değerlendirmenin ardından, 

-Arzu Mert Tarımsal Zararlılarla Mücadelede Avcı Böcek-Oriuslaevigatus’un Prototip Kitle Üretimi” adlı projesiyle birinci, 

-Tayfur Ünal “E-TAR” projesi ile ikinci, 

-Özge Elif Ceylan Tarımla Büyü Türkiye adlı projesiyle üçüncülüğe hak kazandı.

Dereceye giren gençler ödüllerini İl Müdür Ahmet Güldal ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin elinden aldı. Törenin ardından yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan toplam 10 projenin yer aldığı serginin de açılışı gerçekleştirildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: “Bakanlığımızın, Pozitif, Ayrımcılığından, Faydalanın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir