G-925040
Haber Detayı
18 Şubat 2017 - Cumartesi 08:49 Bu haber 1474 kez okundu
 
Bergama mezbahasına kavuştu
İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz ay faaliyeti durdurulan Bergama Mezbahasını iyileştirme çalışmalarını çok kısa bir sürede tamamladı ve yeniden bölgenin hizmetine sundu. Şimdi sırada Ödemiş var.
GÜNDEM Haberi
Bergama mezbahasına kavuştu16 Ocak'ta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından faaliyetleri durdurulan Bergama Mezbahası, İzmir Büyükşehir Belediyesinin bir aydan kısa bir sürede tamamladığı iyileştirme çalışmalarının ardından yeniden hizmete girdi. Bergama ve yakın çevresine hizmet verecek "onay belgesi" olan başka bir mezbaha bulunmaması nedeniyle soruna hızlı bir çözüm arayan giren İzmir Büyükşehir Belediyesi, belirlenen eksikleri çok kısa süre içinde tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tesise iki adet hijyen bariyeri kuruldu. Bıçak stelizatörü ve lavabolar alındı ve montajı tamamlanarak kesim kanalına bağlantıları yapıldı. Alet ve ekipmanlar için dezenfeksiyon odaları oluşturuldu. Sakatat odalarında temiz ve kirli alan geçişini engellemek için revizyon yapıldı. Personel için yeni soyunma odası inşa edildi. Son olarak da sevkiyat rampaları düzenlendi. İzmir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün 14 Şubat günü yaptığı denetimlerin ardından Bergama Mezbahası günlük 30 büyükbaş, 90 küçükbaş kesim kapasiteli olarak "onay belgesi" almaya hak kazandı. Sağlıklı ve hijyenik koşullarda yeniden kesim yapılmaya başlandı.

AB'ye uyumlu hale getirilecek
Öte yandan, 2014 yılından sonra ilçe belediyesinden İzmir Büyükşehir Belediyesine devredilen Bergama Mezbahasının 5996 sayılı yasa gereği Avrupa Birliği (AB) standartlarına göre modernize edilmesi için ihale de yapıldı. Önümüzdeki günlerde sonuçlanacak ihale çerçevesinde mezbahadaki teknolojik donanım, hat ve makineler yenilenecek. Ödemiş Mezbahasının modernizasyonu için de ihale sürecini başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, gereken teknolojik donanımı satın alarak mezbahanın yeniden faaliyete geçmesini sağlayacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bergama, mezbahasına, kavuştu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir