G-925040
Haber Detayı
22 Ekim 2018 - Pazartesi 12:52 Bu haber 974 kez okundu
 
Büyükşehir belediyesi, kıyı tasarımı için kolları sıvadı
"İzmir Deniz" Projesi çerçevesinde kentin sahil bandını yeniden tasarlayan büyükşehir belediyesi, şimdi de Güzelbahçe'nin 7.5 kilometrelik sahil bandını yenilemeye hazırlanıyor.
- Haberi
Büyükşehir belediyesi, kıyı tasarımı için kolları sıvadı

"İzmir Deniz" Projesi çerçevesinde kentin sahil bandını yeniden tasarlayan büyükşehir belediyesi, şimdi de Güzelbahçe'nin 7.5 kilometrelik sahil bandını yenilemeye hazırlanıyor. Yeşil dokusu güçlendirilecek bölge; bisiklet yolları, balıkçı iskeleleri, oturma ve seyir gruplarıyla bambaşka bir çehreye bürünecek. 
Kentin sahil şeridini "İzmir Deniz" projesi kapsamında yeniden tasarlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yarımadanın gözde yerleşim bölgesi Güzelbahçe’nin 7.5 kilometrelik sahil bandını da adeta yeniden oluşturacak. İlçeyi bambaşka bir çehreye büründürecek çalışmalar çerçevesinde, estetik açıdan güçlendirilecek kıyı bandının daha etkin kullanımı sağlanacak. Projenin iki etap halinde hayata geçirileceği ifade edildi. 
İlk etap çalışmaları kapsamında, Ahmet Piriştina Meydanı ile 1. Balıkçı Barınağı arasında kalan 3.5 kilometrelik sahil bandı düzenlemesinde, uzun ömürlü ve ekonomik doğal taşlar, beton parkeler ve ahşap kompozitler kullanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ayrıca kıyı şeridi boyunca bisiklet yolu ve BİSİM durakları da oluşturacak. Meydan kısmında İzmirliler’in denizle olan etkileşiminin artırılması amacıyla pergole ve denize inen teraslar yer alacak. Denize girmek isteyen kullanıcılar için denize iniş basamakları ve mevcut kumsal kullanımları tekrar yorumlanarak sahil bandının daha kullanışlı bir mekan haline dönüştürülmesi sağlanacak. Kıyı tahkimatı da proje kapsamında yenilenerek dalganın olumsuz etkileri azaltılırken, deniz tuzuna ve rüzgara dayanıklı bitki türleri ile daha yeşil bir Güzelbahçe sahili oluşturulacak. Sahil bandındaki tüm elektrik tesisatı ve aydınlatmalar da bölgenin estetik fonksiyonuna uygun olarak yeniden düzenlenecek. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Güzelbahçe sahilinde 1. Balıkçı Limanı ile 2. Liman arasında kalan yaklaşık 4 kilometrelik kıyı şeridinin proje çalışmalarını da devam ettirdiği bildirildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehir, belediyesi,, kıyı, tasarımı, için, kolları, sıvadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir