G-925040
Haber Detayı
01 Haziran 2017 - Perşembe 13:27 Bu haber 1489 kez okundu
 
Duva: "112 çalışanları çocuklarını komşusuna bırakmak zorunda kalıyor"
Demokratik Sağlık-Sen Acil Sağlık Hizmetleri Komisyon Başkanı Jale Duva, Türkiye genelinde 112 personelinin yaşadığı sorunlar hakkında bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, kreş sorunu nedeniyle 112 personelinin çocuklarını komşularına bırakmak zorunda kaldığını söyledi.
- Haberi
Duva:

Demokratik Sağlık-Sen Acil Sağlık Hizmetleri Komisyonu, Türkiye genelinde 112 personelinin yaşadığı sorunlar hakkında bir anket çalışması yaptırdı. Yapılan çalışmalardan ise çarpıcı sonuçlar çıktı. Komisyon Başkanı Jale Duva, 112 komuta merkezlerinde çalışan personelin aşırı yıpranma nedeniyle tahammüllerinin kalmadığını, bu yüzden de sahada acil tıp teknisyeni ve paramedikler arasında kopukluk yaşandığını anlattı. Duva, “Narlıdere’de yönetim, Kınık ya da Seferihisar gibi uzak istasyonlarda çalışan arkadaşlar kolay kolay problemlerini iletemiyor. Birebir konuşmak daha sağlıklı olduğu için personeller, mail atarak ya da dilekçe yazarak problemlerinin biteceğini düşünmüyorlar. Stresli bir meslek icra ediyoruz. Komuta merkezinde yıllardır çalışan arkadaşlar var. O kadar çok yıpranıyorlar ki, birçok konuda tahammülü kalmıyor. Sahada çalışan acil tıp teknisyeni ve paramediği anlayamıyor. Örneğin polisin gelmesi için komutayı uyarıyoruz. Komuta bunu polise bildiriyor ama yoğunluktan bunun takibini yapamıyor” dedi.

"Personel komşusuna çocuğunu bırakmak zorunda kalıyor"
112 çalışanlarının sahada kendi ve hasta güvenliğini bir arada düşündüğünü ifade eden Duva, şöyle devam etti:
"Bu sorunun çözümü için daha fazla personel alınması gerekiyor. Döner sermaye kesintisi nedeniyle personel izne çıkmak istemiyor. 112 personeli arasında 10 yıldır izne çıkmayan çok sayıda personel var. Küçük çocuğu olan çalışan personel de kreş sıkıntısı yaşıyor. Yönetmeliğe göre 50 çalışanın üzerindeki kurumlarda kreş olması gerekiyor. Hastane kreşlerine çocuklarımızı bırakamıyoruz. Bakıcı buluyoruz ya da özel kreşlere başvuruluyor. Hastanelerden imza karşılığı yemek yiyorduk. Aynı şekilde hastane kreşlerinden faydalanabiliriz. Kreşin olmaması bizim için çok büyük problem. Çocuklarımızı 24 saat güvenilir ortamda bırakma ihtiyacımız var. Birçok personel yan komşusuna çocuğunu bırakmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Duva:, "112, çalışanları, çocuklarını, komşusuna, bırakmak, zorunda, kalıyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir