G-925040
Haber Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 11:43 Bu haber 21048 kez okundu
 
Erken Tanıda Yüzde 95 Başarı Sağlanıyor
Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tireli, meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekti. Dr. Tireli, “ Eğer meme kanserini erken yakalarsak elimizdeki imkanlarla bugün tedavide yüzde 95 üzerinde başarı sağlanıyor” dedi.
SAĞLIK Haberi
Erken Tanıda Yüzde 95 Başarı Sağlanıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tireli, meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekti. Dr. Tireli, “ Eğer meme kanserini erken yakalarsak elimizdeki imkanlarla bugün tedavide yüzde 95 üzerinde başarı sağlanıyor” dedi.

Meme kanserinin dünyada en sık rastlanan kanser türü olduğunu belirten İzmir Özel Ata Sağlık Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tireli, hastalığın tedavisinde erken tanının gerekliliğinden bahsetti. Prof. Dr. Tireli, “Kadın vücudunda en çok meydana gelen kanser türü meme kanseridir. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistikleri gösteriyor ki; Amerika’da doğan 8 kız çocuğundan birinde meme kanseri oluşuyor. Batı Avrupa’da da bu durum yüzde 9-10 gibi bir rakam. Ancak İzmir bölgesinde ise doğan 100 kız çocuğunun 11’inde ileride meme kanser olabileceği araştırma sonuçlarında görülmektedir. Eğer meme kanserini erken yakalarsak elimizdeki imkanlarla bugün yüzde 95 üzerinde tedavi etme şansı elde ederiz” dedi.

EN ÖNEMLİ BULGU, MEMEDE HİSSEDİLEN KİTLEDİR

Prof. Dr. Mustafa Tireli, meme kanserinin dikkat çeken bulgularına değindi. Tireli, “ Meme kanseri tanısında oldukça önemli olan bulgular var. Meme kanseri teşhisinde; memede hissedilen kitle en önemli bulgudur. Ancak çok düşük bir oranla memede akıntı ve şiddetli ağrı, kızarıklık, ödem şişlik memelerdeki asimetrik duruş gibi şikayetlerle de hastalarımız geliyor. Meme kanseri tanısında, hastaların doktora başvurmasıyla, hasta muayenesi, ultrasonografi, mamografi ondan sonra gerekirse MR ve kesin tanıyı koyan biyopsi gibi işlemler uygulanmaktadır” dedi. Ailesinde meme kanseri olanların meme kanseri riski 7 kat artıyor. Tireli, annesi veya kardeşinde meme kanseri kaç yaşında ortaya çıktıysa o kişiler o yaştan on yıl önce meme kanseri kontrollerine başlamalı diyerek ailesinde meme kanseri görülen kişilerin dikkatini çekti.

TEDAVİ ŞEKİLLERİ HASTANIN EVRESİNE, YAŞINA VE TÜMÖRÜN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE DEĞİŞİR

Meme kanseri tedavisinde uygulanan tedavi şekilleri hakkında detaylı bilgi veren Tireli, “ Günümüzde meme kanserinin tedavisinde elimizde çok imkan var. İmkanların kullanışı hastaya göre değişiyor, hastanın hangi evrede olduğu çok önemli. Muayene gerçekleştirdikten sonra hastayı evreliyoruz. Tümörleri, erken evre ve geç evre olarak tanımlıyoruz. 1. Ve 2. Evreyi erken evre; 3 ve 4 devreler ise ileri devre meme tümörüdür. Tedaviyi bu sınıflandırmaya göre yapıyoruz. Doktorlar, hastanın evresine, tümörün büyüklüğüne ve yaşına göre hastayla konuşarak ve bilgilendirerek tedavi yöntemini belirleyebilir” dedi.

Prof. Dr Tireli, meme kanseri tedavi sürecinde cerrahi yöntemler hakkında ise,” Erken evre kanserde önce cerrahi yöntemle tümör çıkarılır. Uygulanacak yöntem konusunda hastanın bilgilendirilmesi çok uygun olur. Başlıca iki yöntem var. Memenin tümünün çıkarılması(mastektomi) ve yalnızca memedeki tümörün çıkarılması meme bütünlüğünün mümkün oldukça korunması yöntemi. İki yöntem arasında, sağ kalım yönünden fark yoktur. Koltuk altına yayılma bulunanlarda da bazı yenilikler var. Koltuk altını temizleme yönteminden bazı hastalarda vazgeçtik. Bekçi düğüm çalışması, ameliyat sırasında yapılıyor. Negatif bulunanlarda koltuk altına müdahale edilmiyor ve hastaların kol şişmesi gibi önemli sorunu engelleniyor. İleri evre tümörlerde önce kemo-radyoterapi ile tedaviye başlanır; sonra cerrahi girişim yapılması, uygun olan bir tutumdur. Cerrahi sonrası yapılan patolojik inceleme bulguları göz önüne alınarak, hastanın kemoterapi ve radyoterapi tedavileri planlanır” şeklinde konuştu.

KANSERDEN EN İYİ KORUNMA YÖNTEMİ, KİŞİNİN KENDİNİ TEDAVİ ETMESİ

Meme kanserinden korunma yollarını anlatan Prof. Dr. Tireli; “ Meme kanserinden net bir korunma yöntemi maalesef yok. Ancak spor yapmak, bitkisel ağırlıklı beslenerek kilo kontrolünü sağlamak, koruyucu önlemlerdir. Aslında burada en iyi korunma yöntemi; kadınların kendi kendini muayene etmesidir. Ayda bir kere bile kendinizi muayene edin! Herhangi bir kuşkulanmada hemen hekiminize başvurun. Doğum kontrol haplarının meme kanseri riski yarattığı hakkında sorular geliyor ancak bu doğru değildir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erken, Tanıda, Yüzde, 95, Başarı, Sağlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir