G-925040
Haber Detayı
06 Nisan 2017 - Perşembe 12:44 Bu haber 1333 kez okundu
 
Gaziemir'deki Kanser Tarama Testlerinde Erken Tanı Vurgusu
Kanser Haftası kapsamında Gaziemir Belediyesi Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezinde düzenlenen kanser ve kanser tarama testleri eğitiminde; kanserin çeşitleri, nedenleri, belirtileri ele alınarak, erken tanının hayat kurtardığı vurgulandı.
- Haberi
Gaziemir'deki Kanser Tarama Testlerinde Erken Tanı Vurgusu

Dünyada her yıl 14 milyon insanın yakalandığı ve 8 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan kanser hastalığı, Gaziemir Belediyesi ile Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezinin düzenlediği ‘Kanser ve Kanser Tarama Testleri’ eğitiminde ele alındı. Kanser Haftası kapsamında düzenlenen eğitimde kanserin çeşitleri, kanserin nedenleri, belirtileri, tarama testleri, erken tanının önemi ve kanserden korunma yöntemleri hakkında bilgi verildi.
Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Fatma Boya, Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’den Dr. Sinem Doğanay, Hemşire Sema Durğut’un Ata Evi üyelerine verdiği eğitimde kanserin çok yaygınlaştığı anlatarak, erken tanının ve tarama testlerinin önemine de vurgu yaptı. Eğitimde, kalp ve damar hastalıklarının neden olduğu ölümlerin ardından kanser nedeni ile ölümlerin dünyada ikinci sırada yer aldığının altı çizildi. Sigara, stres, hormonlu gıdalar, çevre kirliliği, bilişim cihazlarından yayılan radyasyon, düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam, genetik faktörler başta olmak üzere yüzlerce etkenin bu hastalığa neden olabildiğini anlatan uzmanlar, herkesin bu davranış biçimlerine uzak durması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gaziemir'deki, Kanser, Tarama, Testlerinde, Erken, Tanı, Vurgusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir