G-925040
Haber Detayı
22 Ocak 2017 - Pazar 13:49 Bu haber 3836 kez okundu
 
Genç Yüreklerden “Sevgi İzi” Adımı
Zihinsel engelli veya Alzheimer gibi kendilerini ifade edemeyecek düzeyde engeli bulunan bireylerin, yakınları ile irtibatının kesilmemesini hedefleyen 'Sevgi İzi' uygulaması İzmir’de öğrenci olan 19 yaşındaki Nur Demirel’in başlatacağı adımla hayat bulacak.
EĞİTİM Haberi
Genç Yüreklerden “Sevgi İzi” Adımı

Beraber yolan çıkan Ege Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü öğrencileri Nur Demirel ve Mücahide İçin araştırmacı gazeteci Müge Anlı'nın başlattığı Sevgi İzi Projesi’ni İzmir’de yaşatmak istiyor. Bunun için 200 üzerinde bekleyen zihinsel engelli veya alzheimer gibi kendilerini ifade edemeyecek düzeyde engeli bulunan bireylerin olduğunu söyleyen Demirel’in şuan ihtiyacı olan en önemli şeyin görüşmeleri sağlayabileceği bir ofis olduğu…

ÖZEL BİR PROJE

Projeden bahseden ve bu çalışma ile daha çok aileye ulaşmak istediğine vurgu yapan Nur Demirel, “Geçtiğimiz aylarda Müge Anlı İzmir Siyaset Akademisi’nde bir konferans verdi. O konferansta Sevgi İzi projesi ilgimi çekti. Bende Müge Anlı’dan bire bir bilgi alma şansı yakaladım. Kendisi bu konuda her zaman destek sağlayacağını söyleyince bu konuda daha çok istekli olmaya başladım. Bu gerçekten çok özel bir proje… Zaten burada Müge Anlı’nın çalıştığı dövme yapan kişiler var. Bu dövmeler zihinsel engelli veya alzheimer gibi kendilerini ifade etmekte güçlük çeken kişilerin sol bileği üzerine ücretsiz olarak yapılıyor. Yani kaybolan birini gördünüz ve kendini ifade edemiyor. Sol kolunun üzerindeki dövme ile ailesine ulaşmanız çok kolay oluyor. Bu dövme ile tüm güvenlik birimlerine gidip durumu bildirebilirsiniz” dedi.

 

HAYIRSEVERLERE SESLENİYORUM

Öğrenci olan Demirel, 200 kişi üzerinde kişiye ulaştığını ancak Narlıdere’de ikametgâh ettiği için bir ofis ihtiyaçları olduğunu belirterek hayırseverlere seslendi.

Demirel “Narlıdere oturuyorum ve öğrenciyim. Yakın arkadaşım Mücahide İçin ile birlikte bu konuyla ilgileniyoruz. Elimizden geldiğince herkese ulaşmak için çaba gösteriyor, projeyi herkese duyurmaya çalışıyoruz. Lakin burada bir ofisimiz olursa buraya hem dövme yapan arkadaşlarımızı hem de bu dövmeleri yapılacak kişileri bir arada tutabilirim. Bu konuda yardımcı olmak isteyen hayırseverler olursa çok sevinirim. Sadece buluşabileceğimiz bir ofisin olması yeterli olacak” şeklinde konuştu.

 

 

HEDEFİM DAHA ÇOK AİLEYE ULAŞMAK

Daha çok aileye ulaşmak isteyen genç öğrenci yaşadığı bir anıyı şöyle anlattı.

“Örneğin bir gün markette tanıtım elemanı olarak çalışıyordum. O gün bir anne gördüm ve yanında zihinsel engeli olan oğlu vardı. Cesaretimi topladım ‘Sevgi İzi’ projesinden bahsettim ve o an annenin gözyaşlarına boğulduğuna şahit oldum. Aslında projeyi Müge Anlı’dan duymuşlar tabi ama nasıl bir yol izleyeceklerini bilmedikleri için beni gördüğüne sevindiğini söyledi. Sonrasında da kendimi bu projeye adadım ve ulaşabildiğim kadar engelli olan bireylerin ailelerine ulaştım. Hedefim daha çok kişiye ulaşmak, bu projeyi onlara anlatmak ve hayata geçirmek”

 

 

 

 

 

Kaynak: (ESH) - Ege'de Son Haber Editör:
Etiketler: Genç, Yüreklerden, “Sevgi, İzi”, Adımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir