G-925040
Haber Detayı
05 Nisan 2017 - Çarşamba 11:28 Bu haber 1058 kez okundu
 
İŞKUR İzmir 5 Bin 941 İşverenle Yüz Yüze Görüşecek
Türkiye İş Kurumu, 3 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde yapacağı ‘İşgücü Piyasası Araştırması’ ile iş dünyasının fotoğrafını çekecek.
- Haberi
İŞKUR İzmir 5 Bin 941 İşverenle Yüz Yüze Görüşecek

TÜRKİYE İş Kurumu, 3 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde yapacağı 'İşgücü Piyasası Araştırması' ile iş dünyasının fotoğrafını çekecek. Bu kapsamda İzmir'de de 5 bin 941 işverenle yüz yüze görüşülecek.
İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Emin Dank, İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili açıklama yaptı. İl Müdür Vekili Dank araştırmanın; 4 bin 816 tane 20+ istihdamlı, 270 tane 10-19 istihdamlı, 855 tane de 2-9 çalışanı olan işyerleri olmak üzere il genelinde toplam 5 bin 941 işyerinin ziyaret edilerek yapılacağını belirtti. Dank, "Bu ziyaretlerle İzmir işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecektir. Çalışma sonucunda İzmir'de işgücünün yapısı, sektörel bazda çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri ile sektörel düzeydeki açık işler belirlenerek karşılanmaya çalışılacaktır. 2018 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecektir" dedi.


İşverene Danışmanlık Hizmeti
Emin Dank, işyerlerinin ziyaretleri esnasında işverenlere, İŞKUR hizmetlerini tanıtmanın yanı sıra yükümlülükleri, hakları ile ilgili danışmanlık hizmeti de verileceğini belirtti. Dank şunları söyledi: 
"Kuruma kayıtlı olmayan işyerlerinin kayıt altına alınması, bu işlem gerçekleştirilirken varsa açık işlerin alınması ve karşılanması, aranan niteliklerde işgücü yetiştirilmesine yönelik işverenlerle aktif işgücü programları kapsamında işbirliği yapılması, işverenin İŞKUR'un sunduğu diğer hizmetlere ilişkin görüş ve önerilerinin alınması, işgücü yetiştirme alanında işverenlerden etkin olarak yararlanılması hedeflenmektedir. Ayrıca çalışma sonuçları Genel Müdürlüğün koordinasyonunda illerde eğitimli İŞKUR personeli tarafından raporlaştırılacaktır. Bu raporla ilin işgücü piyasası talep yönüyle ele alınarak işgücü piyasa yapısı ve ihtiyaçları ortaya konulacak olup, öncelikle piyasanın temininde güçlük çektiği mesleklerde mesleki eğitim planlamaları yapılarak piyasanın ihtiyacı karşılanacaktır."
 

Piyasanın İhtiyacı Tespit Edilecek
Bu araştırmayla; yerel düzeyde kısa dönemli işgücü talebinin eğilimleri belirlenerek, aktif işgücü piyasası politikalarının ihtiyaca uygun planlaması için veri tabanı oluşturacağını ve yerel düzeyde işgücü piyasası talep verilerini içeren bir rapor düzenleneceğini belirten İl Müdür Vekili Emin Dank, araştırmanın ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olmasının beklendiğini ifade etti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞKUR, İzmir, 5, Bin, 941, İşverenle, Yüz, Yüze, Görüşecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir