G-925040
Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 10:44 Bu haber 484 kez okundu
 
İzmir Ekonomi’den Oxford’a merhamet araştırması
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Bölümü Son Sınıf Öğrencisi Büşra Elif Yelbuz, Oxford Üniversitesinde psikolojik araştırma yüksek lisansını dünya genelinde kazanan 13 kişi arasında yer aldı. Yelbuz, 2018 yılı dünya üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Oxford Üniversitesinde “merhamet” duygusu üzerinde akademik araştırmalar yapacak.
- Haberi
 İzmir Ekonomi’den Oxford’a merhamet araştırması

Almanya’da doğan, lise eğitimine dek yurtdışında yaşayan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Bölümü Son Sınıf Öğrencisi Büşra Elif Yelbuz, İzmir Ekonomi Üniversitesinde psikoloji lisans eğitiminin ardından çocukluk hayaline adım adım yaklaştığını kaydetti. İEÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Dural danışmanlığında hazırladığı çalışmayla yüksek lisans için başvurduğunu aktaran Yelbuz, “Başvurumun ardından mülakat yapıldı. Burada önceki psikolojik araştırma deneyimlerimi aktardım. Aynı zamanda yüksek lisansta çalışmak istediğim konuyu ve bağımsız araştırma yapma motivasyonumu sordular. Programa her yıl dünya genelinden sadece 13 kişi alınıyor. Oxford Üniversitesinde eğitim alma hayalimi gerçekleştireceğim için çok mutluyum” dedi.
İnsanları ve davranışları gözlemlemeyi çok sevdiğini, insan beyni hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istediği için psikoloji bölümünü tercih ettiğini vurgulayan Yelbuz, özellikle farklı insanların aynı durumlarda neden çeşitli tepkiler verdiğini araştırmayı amaçladığını belirterek, şunları söyledi: “Oxford Üniversitesi en büyük hedefimdi. İzmir Ekonomi Üniversitesindeki lisans eğitimim boyunca araştırma tekniklerine ilişkin çok detay öğrendim. Doç. Dr. Seda Dural ile çok sayıda çalışma yapma imkanım oldu. Oxford Üniversitesinde merhamet duygusu üzerine çalışacağım. Mutsuz ve negatif insanlara göre pozitif ve genel olarak kendisi ile barışık olan insanların neyi farklı yaptığını, nasıl pozitif kaldıklarını ve beyinlerinde ne gibi değişiklikler olduğunu incelemeyi istiyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , İzmir, Ekonomi’den, Oxford’a, merhamet, araştırması,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir