G-925040
Haber Detayı
05 Şubat 2017 - Pazar 12:59 Bu haber 1643 kez okundu
 
İzmir'in Köyünde Korkunç Töre!
İzmir Kiraz'da ortaya çıkan skandal yetkilileri harekete geçirdi. Reşit olmayan kızlar evlendirilmek için kaçırılıyor, ailelerine ise susmaları için 20-40 bin lira para ödeniyor.
ASAYİŞ Haberi
İzmir'in Köyünde Korkunç Töre!

İzmir'in Kiraz ilçesinin iki dağ köyü Sırımlı ve Olgunlar'daki erkeklerin, kız çocuklarını kaçırarak evlenme geleneği uzun süredir devam ediyor. Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar'ın (33) verdiği bilgiye göre iki köyde her yıl yaşları 12-21 arasında değişen ortalama 20 kız kaçırılıyor. Kaçırılan kızların ailelerine, kızların yaşına göre 'sus payı' ödeniyor. Mağdur kızların çoğu 14 yaşında. Uzun süredir sesini çıkarmayan aileler, kaçırılan 14 yaşındaki Şerife'nin kurtulması ve Belediye Başkanı Saliha Özçınar'ın mücadelesiyle umut buldu. Bu korkunç törenin kökünü kazımak için kollar sıvandı.

 

YAŞINA GÖRE PARA ÖDENİYOR

Kaçırılan kız çocuklarının ailelerine 'sus payı' ödeniyor. Kızın yaşı ne kadar küçükse, erkek tarafının aileye verdiği 'sus payı' da o kadar artırıyor. Bu korkunç 'piyasada' ödenen fiyatlar şu şekilde:

 

12 yaş: 40 bin TL, 13 yaş: 30 bin TL, 14 yaş: 25 bin TL, 15 yaş: 20 bin TL.

 

Reşit olmayan kızlar, 17'sine gelip evlilik resmileştirilinceye kadar iki-üç çocuk annesi oluyor. Kız kaçırmalar daima cuma günleri yapılıyor. Bunun nedeni, resmi makamların hafta sonu tatili nedeniyle hiçbir işlem yapmayacağı inancı. Bu iki günde izlerini kaybettirmeye çalışıyorlar.

 

İKİ AİLE SESİNİ ÇIKARDI

Her iki köydeki bu 'kadim geleneği' Türkiye'nin gündemine getiren iki ailenin bu duruma isyanı, çocuklarını aramaktaki ısrarları oldu. İki aile, kızlarının bulunması için çalmadık kapı bırakmadı. İzmir ve Ankara'yı da harekete geçirdiler. Kaçırıldıktan 85 gün sonra operasyonla kurtarılan Sırımlılı Şerife Avşar (15) ve ailesi ile 50 gündür bulunamayan Olgunlarlı Ebru Sakal'ın (14) annesi yaşadığı kâbusu Hürriyet'e anlattı. Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ve Emniyet yetkilileri de konu hakkında bilgi verdi.

 

'BENİ AHIRA SAKLADILAR'

Kaçırılışının 85'inci gününde Kiraz Emniyeti'nin özel ekibi onu bulmadan 2 gün önce, 25 Ocak'ta 15 yaşına giren Şerife, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Geçen yıl Kiraz Haliller Ortaokulu 8'inci sınıfı bitirdim. 7 Kasım gecesi tuvalete gitmek için dışarı çıktım. Sütkardeşimle karşılaştım, evine çağırdı. Olgunlar Köyü'nden Necati Gedik (18) oradaydı. Yanında başka erkek daha vardı. İkisi koluma girip beni bir buçuk saat yürüttüler. Olgunlar Köyü'nde iki buçuk ay kaldım. Kapı hep kilitliydi. İki kez kaçtım, yakaladılar. Jandarma baskınlarında beni ahıra sakladılar. Bilmediğim evlere götürdüler. Beni kaçırdıklarını bütün köy biliyordu. Kaçmaya çalışırken gördüler. Ama jandarma geldiğinde söylemediler. Devletten yana değil, kaçırandan yana oluyorlar. Çünkü kendileri de öyle evleniyorlar. Babası Hüseyin Gedik, 'Seni bundan sonra kim alır' diyerek korkuttu. Hepsinden şikâyetçiyim. Hapislerde çürüsünler."

 

'KIZIM SATILIK DEĞİL'

Şerife'nin annesi ise şu şekilde konuştu: "Kızımın sonuna kadar arkasındayım. Olgunlar Köyü'ndekilerin hepsi suç ortağı. Devletimiz arkamızda olsun. Küçük çocukları kaçırmanın cezasını artırsın. Kızım satılık değil. Bizim kızımız kıymetlimiz. Kaçırıldığında Ankara'ya kadar gidip şikâyet ettik. Evladımı çöplükte mi buldum? Kızım bulunduğunda üzeri pislik içindeydi, zayıflamıştı. Sevgimizle, şefkatimizle iyileştireceğiz."

 

GENÇ BAŞKAN İDDİALI: ANCAK BEN ÇÖZERİM

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar: İzmir'in Kiraz ilçesinin ilk kadın belediye başkanı eğitimci Saliha Özçınar (33), MHP adayı olarak kazandığı seçimden sonra AK Parti'ye geçti. Özçınar, kız çocuklarının kaçırılmasına son vermekte kararlı: "Sırımlı-Olgunlar hattında kız kaçırmanın sık olduğunu gördük. Çoğu anlaşmalı da olsa reşit olmayan kız çocuklarının mağduriyetleri söz konusu. Kızı beğenen, anlaşan kaçırıyor. Anneler, babalar da kaçarak evlenmişler. Bu meseleyi çözersem ben çözerim. 'Sevmiş, gitmiş, sevmiş kaçırmış' algısını kırmak lazım. Çocuk, çocuktur. Çocuktan eş olmaz, anne olmaz. 'Sevmiş, gönüllü gitmiş' diyorlar. O bir çocuk. Anlamıyorlar. Ege Üniversitesi'nden yardım isteyeceğim. Sosyologlar gelip bu geleneğin nedenlerini araştırsınlar."

 

 

EBRU 50 GÜNDÜR BULUNAMADI

Olgunlar köyünden Ebru Sakal'ın (14) annesi Ayşe Sakal, ağlamaktan bitap düşmüş. Kızından 50 gündür haber alamıyor. Ailece umut bağladıkları, doktor ya da hemşire olacak kızlarını anlatıyor: "Ebru, Kiraz Sağlık Meslek Lisesi 1'inci sınıf öğrencisiydi. Altı kardeşten okuyan bir tek o. Çok çalışkan ve başarılı bir öğrenciydi. Devletin yurdunda kalıyor, hafta sonları evci çıkıyordu. 16 Aralık Cuma günü eve gelmedi. Gece Muhtar Muammer Yaygın, eşim Abdullah'ı aradı. 'Kayıp var mı?' dedi. Kızımızı eşimin akrabasının askerden yeni gelen oğlu Hüseyin Aksakal'ın kaçırdığını söyledi. Eşim muhtara, 'Çocuğu ezip bozmasınlar, geri getirsinler' dedi. Ses çıkmayınca o gece Kiraz Emniyet Müdürlüğü'ne gitti. İkinci gün kaçıranlar aracı yollayınca 'Anası, babası, efesi gelsin' dedik, gelmediler. 50 gündür kızımızdan haber yok. Kızımız tecavüze de uğrasa bizim kızımız. Okutmaya devam edeceğiz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir'in, Köyünde, Korkunç, Töre!,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir