G-925040
Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 08:40 Bu haber 631 kez okundu
 
Kadın cinayetine indirimsiz ceza
İzmir'in Seferihisar ilçesinde, hükümlü bulunduğu cezaevinden izinli çıkıp boşanma davası açan eşi Simge Alay'ı pompalı tüfekle öldüren, 4 ay kaçtıktan sonra tatil yaptığı Muğla'da yakalanan Kadir Alay'a eşini ‘Tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet, Hakan Çakırca’yı yaraladığı için aynı suçtan eylemin teşebbüste kalmasından dolayı ise 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
- Haberi
Kadın cinayetine indirimsiz ceza

Davaya konu olan olay, 25 Nisan 2016 tarihinde, Payamlı Mahallesi 5001 Sokak'ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ilk evliliğinden iki çocuk dünyaya getiren Simge Alay (23), şiddet nedeniyle eşinden boşandı. Çocuklarının velayeti babalarına verilirken, Simge Alay ailesinin karşı çıkmasına rağmen Kadir Alay (47) ile evlendi. Simge Alay'ın hayatı, ikinci evliliğinin ilk günlerinden itibaren iddiaya göre gördüğü şiddet nedeniyle kabusa döndü. Bu süreçte karnından bıçaklanan Simge Alay, korktuğu için şikayetçi olamadığını ileri sürdü. Şiddetin artmasıyla birlikte dayanamayan Simge Alay, eşi Kadir Alay'a boşanma davası açarak, şikayetçi oldu. Kadir Alay'a mahkeme uzaklaştırma cezası verirken, çeşitli suçlardan arandığı tespit edilen Kadir Alay tutuklandı. Kadir Alay, kısa süre önce hapis yattığı cezaevinden izinli çıktı. Bundan habersiz olan Simge Alay ve Hakan Ç. adlı kişi, Kadir Alay'ın pompalı tüfekle saldırısına uğradı. Simge Alay olay yerinde hayatını kaybederken, Hakan Ç. yaralandı. Olaydan sonra kaçan Kadir Alay, jandarmanın takibi sonucu olaydan yaklaşık 4 ay sonra Muğla da tatil yaparken 22 Ağustos'ta yakalandı. Hazırlanan iddianamede Kadir Alay hakkında “tasarlayarak eşini kasten öldürme” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından biri ağırlaştırılmış iki kez ömür boyu hapis cezası istendi. Sanığa yardım ettikleri iddiasıyla da tutuksuz sanıklar Münir B., Faruk Ş., Üzeyir K., Aykan K. ve Miyase D. hakkında da “suçluyu kayırma” suçundan 5'er yıla kadar hapis cezası istendi.

Ağırlaştırılmış müebbet 
İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün 8. ve son celsesi görülen duruşmaya tutuklu sanık Kadir Alay, sanık avukatı, Simge Alay'ın anne ve babasının avukatı Seda Ayaz Aksoy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatı Emine Şentüfekçi katıldı. Duruşma savcısı geçen celse verdiği mütalayı terarlayarak, sanıklardan Münir B. ve Faruk Ş.'nin üzerlerine atılı suçu işlemediklerinden beraatlarını, sanık Kadir Alay'ın ise Simge Alay'ı tasarlayarak adam öldürmek suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapsine sonra ise haksız tahrik nedeniyle suçu işlediği gerekçesi ile indirim uygulanarak 18 yıldan 24 yıla kadar cezalandırılmasını; Kadir Alay'ın Hakan Ç.'yi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ederken haksız tahrik nedeniyle suçu işlediği gerekçesi ile indirim uygulanarak 18 yıldan 24 yıla kadar cezalandırılmasını, suçun teşebbüste kalması nedeniyle verilecek cezadan bir daha indirim uygulanmasını talep etti. Savcı, diğer sanıklar Üzeyir K., Aykan K ve Niyaze K.'ya ise suçluyu kayırmak suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırmalarını talep etti. Mahkeme tarafından son sözü verilen sanık Kadir Alay, olayı tasarlayarak yapmadığını ileri sürerek, ''Oradan geçerken tesadüfen oldu. Pusu kurmadım. Keşke oraya gitmeseydim. Eşimi öleceğine ben ölseydim. Çok pişmanım” dedi. Sanık avukatı Seda Ayaz Aksoy, savcının mütalaasında katıldıklarını ancak haksız tahrik indirim uygulanmamasını talep etti. Mahkeme heyeti, karar için verilen aranın ardından sanık Kadir Alay’ın Simge Alay’ı ‘Tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet, Hakan Çakırca’yı yaraladığı için aynı suçtan fakat eylemin teşebbüste kalmasından dolayı 18 yıl hapis cezası verdi. Tutuksuz sanıklardan Üzeyir K., Aykan K. ve Miyase K. hakkında suçu kayırma suçundan 4 yıl 2’şer ay hapis cezası verilirken Münir B. ile Faruk Ş.’nin beraatına karar verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadın, cinayetine, indirimsiz, ceza,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir