G-925040
Haber Detayı
13 Kasım 2016 - Pazar 17:07 Bu haber 1322 kez okundu
 
Kocaoğlu'ndan İZBAN Grevi Açıklaması
"Bir organizasyonla karşı karşıyayız" "Görünmeyen eller harekete geçti"
SİYASET Haberi
Kocaoğlu'ndan İZBAN Grevi Açıklaması

 İzmir'de bir törende devam eden İZBAN grevi hakkında da konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, görünmeyen ellerin İzmir'de ulaşımı dar boğaza sokmak için harekete geçtiğini belirterek, "Türkiye'de en ucuz ulaşımı, tek biletle 90 dakika aktarmayla sağlarsanız, İstanbul ve Ankara ile kıyaslanmayacak raylı sistem yatırımlarını kendi gücünüzle, öz kaynaklarınızla yaparsanız, sizin yolunuza barikatları kurarlar. Siyasi menfaat çıkarmak isteyen bir organizasyonla karşı karşıya olduğumuzu buradan ilan etmek istiyorum" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez Seferihisar Gödence'deki zeytin üreticisini sevindirdi. Üretici kooperatiflerinden yaptığı alımlarla bölge tarımının gelişmesine destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gödence Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 5 bin 400 litre zeytinyağı alım sözleşmesi imzaladı. Önümüzdeki yıl bu rakamı yüzde yüz artırarak 10 bin 800 litreye çıkarmayı planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile kooperatif arasındaki imza töreni, Seferihisar'ın Gödence köyünde üreticilerin de yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. İmzaların atılmasının ardından Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifiyle yapılan işbirliği çerçevesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yenilenen kooperatife ait kontinü sistem zeytinyağı tesisinin açılışı da yapıldı. Törende konuşan Kocaoğlu, İZBAN grevi ile ilgili açıklama da yaptı. Görünmeyen ellerin İzmir'de ulaşımı dar boğaza sokmak için harekete geçtiğini savunan Kocaoğlu, "Türkiye'de en ucuz ulaşımı, tek biletle 90 dakika aktarmayla sağlarsanız, İstanbul ve Ankara ile kıyaslanmayacak raylı sistem yatırımlarını kendi gücünüzle, öz kaynaklarınızla yaparsanız, sizin yolunuza barikatları kurarlar. Şimdi İZBAN'da, yarın Metro, belki öbür gün ESHOT'da, bizi bir dar boğaza sokmak, bundan bir siyasi menfaat çıkarmak isteyen bir organizasyonla karşı karşıya olduğumuzu buradan ilan etmek istiyorum. İzmirlinin çile çekmesi beni yaralar, beni üzer. Siyasi rant bekleyen insanı ise üzmez. Tüm İzmirli hemşehrilerimizi uyanık olmaya, neyin neden yapıldığını görmeye çağırıyorum" diye konuştu.

"İnanıyoruz, başaracağız"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in dünyaya açılmasında sadece liman kenti olmasının değil bu aynı zamanda zengin bir tarım potansiyeline sahip olmasının da yattığını belirterek şunları kaydetti: 
"12 yıl içinde zaman zaman belli projelerimizi ekonomik durumumuza göre öteledik ama tarıma hayvancılığa verdiğimiz desteği hiç kısmadık. Kısmayı bile düşünmedik. Çünkü bugüne tarım çok ihmal edilmişti. Böyle bir borcumuz var. Klasik belediyecilikte kentin kalkınmasına belediye başkanı karışmaz. 'O benim işim değil' der, en büyük yükten kurtulur. Ama gelişmiş ülkelere baktığımızda, kalkınmanın motoru yerel yönetimlerdir. Dünyanın en önemli sanayi ülkeleri olmasına rağmen Fransa, Hollanda, Belçika gibi ülkeler bazı ürünlerde yüzde 98, çoğu üründe yüzde 70-90 arasında üretim ve pazarlama kooperatifler eliyle yapılmaktadır. Tarımın başka çıkış yolu yoktur. Onun için kooperatifleri destekliyoruz ve desteğimiz artarak sürecek."

Kooperatif başkanından teşekkür
Gödence Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Çağatay Özcan Kokulu ise 50 yıla yaklaşan kooperatifçilik hareketinde çok önemli, gurur duyulacak son halkalardan birinin yaşandığını dile getirdi. Kokulu, şunları söyledi: 
"1974 yılında burada zeytinyağı işletmesini açarken, çıplak ayaklarla çıktığımızda yolda bugün İzmir Büyükşehir Belediyesinin vereceği güçle, Yarımada'dan bir dünya markası çıkarmanın imzasını atıyoruz. 45 yıla çok önemli şeyler sığdırdık. Artık Edirne'den Kayseri'ye kadar uzanan bir abone sistemiyle ulaşıyoruz. İzmir'in köyleri, Ödemiş'i, Bergama'sıyla İzmir sizi seviyor. Sizi sevmesinin nedeni tarıma olan ilginiz, sıcaklığınız, devletin saran sarmalayan dost elidir. Sağ olun. Şuna inanın Başkanım, asla yüzünüzü kara çıkarmayacağız. Verdiğiniz her kuruş yerine ulaşacak."

Zeytinyağı tesisi açıldı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, imza töreninin ardından Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifiyle yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde, 252 bin liralık destek verilerek yenilenen kooperatife ait kontinü sistem zeytinyağı tesisinin açılışını yaptı. 3 fazlı eski sistemin, teknolojik gelişmeler doğrultusunda yenilenerek 2 fazlı sisteme dönüştürülmesiyle üretilen zeytin yağındaki kalitenin ve üretim kapasitesinin artması, işletme maliyetlerinin azaltılması ve çevresel kirliliğin minimuma indirilmesi sağlandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaoğlu'ndan, İZBAN, Grevi, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir