G-925040
Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 09:58 Bu haber 470 kez okundu
 
Müsiad’dan enerji tasarrufu çağrısı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (Müsiad), 11-18 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek Enerji Tasarrufu Haftası çerçevesinde önemli bir kampanyaya imza atıyor. Enerji tasarrufuna dikkat çekmeyi amaçlayan Müsiad üyeleri, stand-by konumundaki tüm elektronik ürünlerin fişlerini çekecek.
- Haberi
 Müsiad’dan enerji tasarrufu çağrısı

Evlerde fişe takılı ve kapalı bekleyen elektronik ürünlerin hem aylık hem de yıllık bazda hatırı sayılır miktarda elektrik tükettiğine dikkat çeken Müsiad İzmir Başkanı Ümit Ülkü, anlık ihmallerin büyük bir israfa yol açtığını belirtti. Ülkü, “TV, uydu kutusu ve fişe takılı kullanmadığımız çamaşır makinesi gibi cihazlar, cebimizden yılda yüzlerce liranın çıkmasına sebep oluyor. Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı'nın 2016 yılı rakamlarına göre bu tür stand-by durumundaki aletler nedeniyle ayda 11,1 TL yılda ise 134 TL cebimizden boşa gidiyor. Ortalama 100 TL'den 21 milyon hane sayımızla hesap ettiğimizde ise ülke olarak milli servetimiz olan 2,1 milyar TL kaybolup gidiyor” şeklinde konuştu.
Herkesi bu kampanyaya katılmaya çağıran Müsiad İzmir Başkanı Ülkü, “Başta ev hanımlarımız olmak üzere işçi, işveren ve memurlarımızla birlikte bu konuda önemli bir kamuoyu oluşturacağımıza inanıyorum. Fişi çekerken harcayacağımız enerji ya da üşendiğimiz en fazla 3 saniye için, hem kendimizin hem de ülkemizin cebinden çıkacak paranın değerini bilelim” değerlendirmesinde bulundu. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Müsiad’dan, enerji, tasarrufu, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir