G-925040
Haber Detayı
07 Aralık 2016 - Çarşamba 14:41 Bu haber 1176 kez okundu
 
Ruanda Büyükelçisi İZTO’yu ziyaret etti
Ruanda Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Güleç’in katılımıyla Ruanda Ülke Tanıtım ve İş Fırsatları Toplantısı İzmir Ticaret Odası Mücahit Büktaş Salonunda gerçekleşti.
GÜNDEM Haberi
Ruanda Büyükelçisi İZTO’yu ziyaret etti

Açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Güleç, Afrika ile uzun yıllar yakın ilişkiler içinde olduklarını söyledi. Afrika'nın her bir ülkesinin keşfedilmeyi bekleyen eşsiz birer hazine olduğunu söyleyen Güleç,"Afrika'nın en güçlü ekonomileri arasında ise Ruanda dikkat çekiyor. İthalatına baktığımızda elektrikli makina, motorlu taşıtlar, yedek parça, demir-çelik ve ecza ürünlerinin başı çektiğini görürken İhracat ürünü ise kahve ve çay olarak öne çıkıyor" dedi. Ruanda'nın tüm ihraç ürünlerinin İzmir'de üretilmesine karşın İzmir ile Ruanda arasındaki ticaretin son derece düşük kaldığını aktaran Güleç, "Ülkemizin 2015 yılında Ruanda ile ticareti 30.4 milyon dolara ulaştı. Ancak bu, olması gereken düzeyin çok altında. İzmir ile Ruanda arasında yalnızca ihracattan oluşan bu veriler 1–2 milyon dolar seviyelerinde seyrediyor. Bizler İzmirli işadamları olarak, ticaretimizi arttırmak için daha çok çalışmalıyız. Çünkü hem Ruanda hem de İzmir daha fazlasını gerçekleştirebilecek potansiyele sahip" diye konuştu.

 

DAHA FAZLA GÖRÜŞMELİYİZ

İki ülke arasında atılması gereken adımlar olduğunu da vurgulayan Güleç, "Vize Muafiyeti, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması, Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve tabii ki Serbest Ticaret Anlaşmalarını da bir an önce imzalanarak ticari ilişkilerimizin hukuki altyapısını tamamlamalıyız, şunun da altını çizmek isterim ki, İzmirli işadamları olarak bizler her anlamda yanınızda olmaya hazırız" ifadelerini kullandı. Ruanda Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza ise İzmir'de bazı şirketleri de ziyaret ettiklerini belirtti. Nkurunziza, "O ziyaretlerde daha fazla bir araya gelmemiz gerektiğini gördük. İzmir iş dünyasıyla Ruanda iş dünyası arasında daha iyi bir iletişim sağlayabiliriz. Zira, birbirimizi tanımazsak iş yapamayız" dedi. Ruanda’nın çok fazla ithalata bağımlı olduğuna dikkat çeken Nkurunziza şunları söyledi: "Burada size bir fırsat çıkıyor. Çünkü İzmirli firmalar bu ürünlerin çoğunu üretiyor. Biz ayakkabıdan mobilya ve cam ürünlerine kadar Türkiye'den gelen hemen hemen her şeyi Dubai üzerinden ülkemize sokuyoruz. Bu da maliyetleri arttırıyor. Doğrudan ticaret yaparak aracıları ortadan kaldıralım. Böylece hem siz hem de biz avantaj elde ederiz."

 

Geçen yıl ithal ettikleri ürünler arasında ayakkabının da bulunduğunu açıklayan Nkurunziza, "Siz ayakkabı üretiyorsunuz ama sizden çok az ayakkabı aldık. Tekstil de aynı şekilde. 80 milyon dolarlık tekstil ihracatının sadece yarım milyon doları Türkiye'den. İşte biz bu oranları arttırabiliriz. İthal ettiğimiz ürünlerin tamamını üretiyorsunuz. Bunları sizden alabiliriz. Yani sizinle çok fazla iş yapma imkanımız var. İzmirli şirketler bizim ihtiyacımız olan her şeyi zaten üretiyor. Ama Ruanda'da bunların sizin ürettiğiniz bile bilinmiyor. İnşaat alanında da yapılacak konutlar kamu binaları bulunuyor. Bunları sizler de yapabiliriz. Gelin birlikte iş yapalım" dedi.  

Kaynak: (ESH) - Ege'de Son Haber Editör:
Etiketler: Ruanda, Büyükelçisi, İZTO’yu, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir