G-925040
Haber Detayı
07 Aralık 2016 - Çarşamba 13:43 Bu haber 1100 kez okundu
 
Şanlı; İzmir Kimliğini Bulmalı
İzmir Büyükşehir Belediye ve Konak Belediye Meclis üyesi AK Parti grup başkan vekili Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, Ege’de Son Haber’e önemli açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Şanlı; İzmir Kimliğini Bulmalı

İzmir’in renkli ve güçlü siyasetçisi Kordon İş Adamları Derneği Başkanı ve AK Parti Konak Belediyesi grup başkanvekili Ömür Şanlı, Kurvaziyer turizminden İzmir’in kimliği’ne, belediye çalışmalarından siyaset gündemine dair birçok konuda önemli tespitlerde bulundu.

TURİSTLER KONAK’A İNDİRİLMELİ

İzmir’deki Turizmi kurvaziyer turizminin gün geçtikçe azaldığına dikkat çeken Şanlı, “gelenlerde konaklamıyor. Konaklamadıkları için kimseye bir getirisi olmuyor. Ben yıllardır söylüyorum. Kurvaziyer ile gelen turistleri konak iskelenin revize edilerek oraya indirilmesini gerektiğini dile getiriyorum. Çünkü turist şuan Alsancak’ta çok karmaşık ve çirkin bir görüntünün içerisine inmekten korkuyor. İnenlerde işini görüp hızlıca gemiye dönüyor. Bunun bize esnafa ve İzmirli’ye bir faydası olmuyor” dedi.

BUGÜNE KADAR HANGİ PROJE DESTEKLENMEDİ?

İzmir’in bir kimliği olmadığını savunan Şanlı, “Şehir kimlik kazanmalı, Bu şehrim bir kimliği yok, burasının kimliği nedi?, fuar mı? Üniversitesi mi? Din şehri mi? Meryem ana mı? Havralar var o bölgelerin restorasyonu olsa da turist çekebilsek. Güzel bir proje yapılıp turizm bakanlığına sunulmalıydı.  Ama büyükşehir belediyesinin yaptığı tek şey hükümet her şeyi engelliyor, destek vermiyor diyerek topu taca atıyor. Peki ben buradan sormak istiyorum Kordon İş adamları derneği başkanı olarak; İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'na siz Hükümete bugüne kadar göndemiş olduğunuz hangi projenize destek verilmedi? Bunu İzmir halkıyla paylaşır mısınız?

HÜKÜMET İSTEYENE DESTEK VERİYOR

Şanlı, konuşmasını şöyle sürdürdü; Sürekli bir kaldırım çalışması yapılıyor, yollarımız kazılıp yapılmasından başka bir çalışma yapıldığını görememekteyiz. Merkezi hükümet sonuçta Türkiye Cumhuriyeti hükümeti senin kendi partin değil diye bir talepte bulunulmamış olabilirsin fakat Eskişehir belediyesi de CHP belediyesi, İstanbul Kadıköy belediyesi ve bunun gibi birçok belediye örneği verebilirim. Siz hiç Eskişehir Büyükşehir Belediye başkanının hükümet destek vermiyor diye birşey söylediğini hiç duydunuz mu? Bu konu da İzmir halkının da duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum, biraz sorgulamaları gerekiyor diğer şehirler de ilçeler de sorun yok ve sadece İzmir'de sorun oluyorsa ters giden şey hükümet değil seçilen başkanların istememesi olabilir mi?

MECLİS ÜYELERİ PROJE SUNMALI

Şanlı, AK Parti meclis üyelerine de büyük iş düştüğünü belirterek, “Belediye başkanlarının yapmadıklarına karşı AK Parti meclis üyeleri belediye başkanlarına proje sunup önermeleri gerekmektedir. Günü birlik gelen turistlerin bizlere hiçbir faydası yok. Gelen turistlerin en az bir gece konaklama yapmadıkları sürece bize hiçbir etkisi olamaz. Şehir içinde biraz turisti çekebilecek bir çalışmalar yapılmalıdır. Gelen turistleri kimlerin karşıladığı çok önemli şuan da karşılayanlar karşılamaya devam ettiği sürece turisti gemiden indirme şansımız bile olmuyor. Geminin yanaşacağı liman bile çok önemli gemilerin yanaşması geren liman kesinlikle Konak İskelesidir. En azından saat kulesini gören turist resim çekilecek ve esnaf hareketlenecek Kemeraltı, kordon esnafı iş yapacak. Yemek yiyecek vakit geçirecek yerel yönetimlerin yapması geren kesinlikle budur. Alt yapısı incelemeleri yapılmadan hiçbir çalışma yapılamaz. Sen gemiyi şehrin dışına getirirsen burada esnafın iş yapmasını engellemiş olursun” dedi.

İZMİR’İN BİR SİMGESİ OLMALI

Şanlı, “Yatırıma gelen insanları şehri cazip gösterecek bir şeyler yapılmalı gelen insanları çekmek için bir şeyler yapmazsan yatırımcıyı nasıl çekeceksin. Fuarları daha sık yapmak gerekir yatırımcılar fuara gelmeli şehri cazip gören yatırımcı buraya yatırım yaparsa şehrimiz kalkınacak. İzmir sanayisi ne kadar gelişirse Kemeraltı esnafını ve kordon esnafını ancak o zaman rahatlatacaksın. İzmir'i tanıtmak lazım Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yunanistan Başkanıyla İzmir'de buluşması bile bizleri tanıtma yöntemiydi ve bunların daha sık yapılması gerektiği görüşündeyim. Türkiye'nin ürettiği ürünleri bizler yanlış politikalarla ve halkımızın bilinçsizliğimizden dolayı ticareti doğru yapamıyoruz, Ülke olarak bizler ürettiğimizi doru bir satış stratejisi yapamıyoruz oysa ürettiklerimizi satabilsek gerçekten çok güzel bir tarihte yaşıyoruz, fakat bunu geliştiremiyoruz. İzmir'in bir simgesi yok bir çok yer ve bir çok tarihimiz var fakat bize ait bir simge yok” diye konuşmasını sürdürdü.

KORDON’UN ÇOK SORUNU VAR

Şanlı, “Kordonun bir çok sorunu olduğuna dikkat çeken Şanlı, “Kordon İş adamları Derneği’ni hiçbir partinin arka bahçesi yapmadık. Bu derneği kurarken ilk koyduğumuz kural hala aynı geçerlilikte devam ediyor siyasallaştırmadık, çünkü ben kordona aşık bir adamım. Biz burada hiçbir esnaf arkadaşımızla takım veya siyasal düşüncelerimizi konuşmadık çünkü derneğimiz 120 kişilik bir esnaf gurubuyla yola çıktık, bizler sadece 120 esnaf değiliz biz ülkemize ve şehrimize her yıl yüksek meblağda vergi ödüyoruz. Biz kordona gelen İzmirli dostlarımızı bir ailemizin bir ferdi olarak karşılıyoruz. Her toplantımız da personellerime her zaman sizin patronunuz müşteri onlar gelirse ben para kazanıyorum. Sizler bana patron olarak davranmayın müşterilerimize güleryüzlü sevecen olun diyoruz. Kordon iş adamları derneği olarak şuan güzel proje çalışması içerisindeyiz, projemiz kardeş işletmeler projesi başka bir ülkeden bir işletme ile ürünlerini getirerek onlara bizim kendi ürünlerimizden ve reklamlarımızdan götürerek ülkeler arası bir güzel proje çalışması içerisindeyiz.” Dedi. 

Kaynak: (ESH) - Ege'de Son Haber Editör:
Etiketler: Şanlı;, İzmir, Kimliğini, Bulmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir