G-925040
Haber Detayı
11 Şubat 2017 - Cumartesi 11:30 Bu haber 6797 kez okundu
 
Trump Arap liderlerle İran'ı konuştu
ABD Başkanı Donald Trump, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el-Sani ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah ile telefonda görüştü.
DÜNYA Haberi
Trump Arap liderlerle İran'ı konuştu

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump'ın İbadi ile görüşmesinde,  terör örgütü DEAŞ ile mücadelede ABD'nin Irak halkının yanında olduğunu  vurguladığı ve Irak ordusunu Musul'da bu örgüte karşı gösterdiği başarılardan  dolayı tebrik ettiği bildirildi.

 

Trump'ın çabaları için İbadi'ye teşekkür ettiği ve DEAŞ ile mücadelede  hayatını kaybeden Irak askerleri için başsağlığı dilediği belirtilen açıklamada,  "İki lider İran'ın tüm bölgede teşkil ettiği tehdidi konuştu. ABD ile Irak  arasında uzun süreli iş birliğine ABD-Irak Stratejik Çerçeve Anlaşma zemininde  bağlılıklarını yinelediler." ifadesi kullanıldı.

 

KATAR VE KUVEYT EMİRLERİYLE GÖRÜŞMELER

Açıklamada, Trump'ın Katar Emiri ile görüşmesinde ülkesi ile Katar  arasında savunma konusundaki iş birliğinin önemine vurgu yaptığı aktarıldı.

Görüşmede Suriye'deki gelişmelerin de gündeme geldiğine değinilen  açıklamada, "DEAŞ'ın yenilmesi ve başarılı bir siyasi dönüşüm için şartların  oluşturulması konularında mutabık kaldılar. İki lider ekonomik ve yatırım  konularında iş birliği ve terörü finanse eden akımların durdurulması konusunda  çabalarının sürdürülmesi vaadinde bulundu." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, Trump'ın Kuveyt Emiri'ne ABD askerlerini ülkesinde konuk  ettiği için teşekkürlerini ilettiği bilgisi verildi.

Terör örgütü DEAŞ ile mücadele konusunda iş birliğinin güçlendirilmesi  konusunda iki liderin mutabık kaldığı vurgulanan açıklamada "İran'ın bölgedeki  kötü faaliyetlerini durdurma mekanizmaları konusunda görüş alışverişinde  bulundular." ifadesine yer verildi.

 

   

Kaynak: (ESH) - Ege'de Son Haber Editör:
Etiketler: Trump, Arap, liderlerle, İran'ı, konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir