G-925040
Haber Detayı
13 Mart 2017 - Pazartesi 11:16 Bu haber 12787 kez okundu
 
Türkiye'nin İlk Keyifli Yaş Alma Fuarı Açılıyor
Fuarcılığın doğduğu kent İzmir, Türkiye’de ilk kez Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi'ne ev sahipliği yapacak. Fuarda birbirinden ilginç 25 atölye çalışması, ünlülerle sohbetler, yoga ve kahkaha kursları, “can dostum” terapisi gibi renkli etkinliklerle sağlıklı yaş almanın formülleri anlatılacak.
YAŞAM Haberi
Türkiye'nin İlk Keyifli Yaş Alma Fuarı Açılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de giderek artan yaşlı nüfusla birlikte sağlıklı yaş almaya dikkat çekebilmek amacıyla Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi düzenliyor. Türkiye’de ilk kez İzmir’de 11-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek fuar ve kongre, Avrupa'nın en büyük fuarcılık tesislerinden Fuar İzmir’de gerçekleştirecek. Yaş alan vatandaşlar ile ailelerinin akademik ve uygulamalı olarak bilgi alabileceği fuarda keyifli yaş almanın vurgusu yapılacak.
Fuar kapsamında keyifli yaş almaya yönelik öneriler üretilecek; yaş alma biyolojik, psikolojik, sosyal ve kültürel boyutlarıyla irdelenecek ve yaşlanma konusunda toplumsal algı ve genel kabul görmüş yaklaşımlar sorgulanacak. Ayrıca keyifli yaş almak için Türk toplumuna özgü stratejiler önerilecek. Fuara katılan vatandaşlar, alanında uzman akademisyenler ve başarılarıyla topluma mal olmuş ünlülerle birlikte yaş alma üzerine interaktif sunumlar, söyleşiler ve atölyelere katılacak.
Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi bilimsel program, sosyal program ve atölyeler olmak üzere üç kategoriden oluşacak. Bilimsel program kapsamında tıp dünyasından çok önemli isimler ağırlanacak. Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Prof. Dr. İsmail Tufan, Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, Prof. Dr. Çiçek Fadıloğlu ve Doç. Dr. Sevnaz Şahin’in konuşmalarının yanı sıra Bilimsel Danışma Komitesi de fuara gelenlere hastalıklara dair önemli bilgiler verecek. Sosyal program kapsamında ise Yeşilçam'ın usta sanatçısı Ediz Hun ile oyuncu, sunucu Nilgün Belgün hayranlarıyla buluşacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, fuar için Egekent, Bostanlı, Bornova, Otogar, Tınaztepe, Sarnıç, Narlıdere ve Halkapınar'dan ücretsiz ulaşım imkanı sağlayacak. Daha detaylı bilgi için www.ukeyf.org sitesine bakılabilecek.


25 Atölye Çalışması Var
Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, fuarda birbirinden eğlenceli ve renkli 25 atölye çalışması gerçekleştirecek. Bu atölyelere 7'den 70'e dileyen herkes katılabilecek. Etkinlikler “Şirin atıştırmalıklar”, “Sende mi diyabetlisin?”, “Fotoğrafın güzelliği”, “Geleneksel sanatlar”, “Teknolojim”, “Rekreasyon”, “Masal”, “Resimli yaratıcı drama” ve “Can dostum terapisi” atölyelerinde gerçekleştirilecek. Hobi atölyesinde örgü, keçe, takı, taş boyama, tahta boyama ve ebru çalışmaları yapılacak. Ayrıca İngilizce, yoga, nefes, dans, astroloji, kaygı ve kahkaha, ritm ve psikodrama atölyeleri olacak.
Keyifli yaş almanın anlatılacağı fuar, dedeleri ve nineleriyle ya da anne-babalarıyla gelen çocuklara da Karşıyaka Belediyesinin Tay Park’tan getireceği Midilli atlarıyla gezinti keyfi yaşatacak. Fuarda medikal ürün satan firmalarla huzurevleri de yer alacak. Katılımcılar bu konular hakkında uzmanlarından bilgi alabilecek.
Fuar ve kongre kapsamında sağlıklı yaş alma konusuna dikkat çekmek amacıyla bir de karikatür ve resim yarışması düzenlendi. Katılımın 21 Nisan’a kadar devam ettiği yarışmaların ödülleri, 11 Mayıs’ta gerçekleştirilecek törenle Fuar İzmir’de dağıtılacak.

Nüfusumuzun Yüzde 8,2’si Yaşlı
TÜİK verilerine göre Türkiye’de yaşlı nüfus (65 ve daha yukarı yaş), 2015 yılında 6 milyon 495 bin 239 kişi. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2014 yılında yüzde 8 iken, 2015 yılında yüzde 8,2’ye yükseldi. En yüksek yaşlı nüfus oranında Türkiye, 167 ülke arasında 66. sırada yer alıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'nin, İlk, Keyifli, Yaş, Alma, Fuarı, Açılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir