G-925040
Haber Detayı
27 Mart 2017 - Pazartesi 16:33 Bu haber 1538 kez okundu
 
Ülkücü Fırat Çakıroğlu Davasında Hard Disk Gelişmesi
Ege Üniversitesi (EÜ) kampüsünde, 20 Şubat 2015’te PKK yandaşı kişiler tarafından bıçaklanarak öldürülen ülkücü genç Fırat Çakıroğlu davasına devam edildi. Sanık avukatlarının itirazı üzerine hard disk bir kez daha incelenmek üzere jandarma kriminal laboratuvarına gönderilirken, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.
- Haberi
Ülkücü Fırat Çakıroğlu Davasında Hard Disk Gelişmesi

İzmir'de, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4. sınıf öğrencisi Fırat Çakıroğlu, 20 Şubat 2015’te PKK yandaşı olduğu iddia edilen kişiler tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ise duruşmanın görülmesine devam edildi. Yapılan duruşmaya, hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun babası Fuat Mahir Çakıroğlu ile tarafların avukatı ve MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay ile eski İzmir milletvekili Murat Koç ve tutuklu sanık Nurullah S. katılırken, başka suçtan tutuklu Cihat B. ise tutuklu bulunduğu ceza evinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Mahkeme başkanı, hard diskle ilgili jandarma kriminal laboratuvarından gelen raporda, "Sabit disk onarma cihazı ve yazılımı kullanılarak kopyasının alınmasına çalışılmış; ancak içeriğine erişilemediği için kopyası alınamamıştır. Veri inceleme laboratuvarı tarafından tarafımıza herhangi bir görüntü dosyası teslim edilmediğinden talep edilen incelemeler yapılamamıştır" dendiğini okundu. Sanık avukatları gelen rapora itiraz edip yeniden rapor alınmasını talep etti.

Duruşma haziran ayına ertelendi
Savcı mütalaasında, PKK’nın sorumlusu olduğu iddiasıyla İstanbul’da tutuklu bulunan Cihat B. hakkında cinayete iştirak suçundan ek iddianame hazırlanılması yönünde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Mahkeme heyeti, hard diskin yeniden jandarma kriminal laboratuvarına gönderilmesine, Cihat B. hakkında, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına ‘Cinayete iştirak suçundan’ suç duyurusunda bulunulmasına, sanık Nurullah S.'nin tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı haziran ayına erteledi.

Baba Çakıroğlu: "Suçlular en büyük cezaları çekecekler"
Duruşma sonrası avukatlarla birlikte adliye önünde basın açıklaması yapan Fırat Çakıroğlu'nun babası Fuat Mahir Çakıroğlu, “Bütün suçun bir kişiye atılmasından yana değildik. Bu mücadelemiz sonunda hep beraber amacımıza ulaşıyoruz. En büyük cezaları alacaklar. Benim şu anda içim biraz rahatladı. Suçlular en büyük cezaları çekecekler ve Fırat’ta görevini tamamlamış bir halde huzur içinde yatacaktır inşallah. Mahkemeye Fırat’ın not dökümünü verdim. Not ortalaması iyiydi. Sanıkların ise düşük olduğunu iddia ediyorum. Sizlerde buraya kadar gelip, bizlere destek verdiniz. Fırat’ın notlarını örnek alıp derslerinize iyi çalışın" dedi.

Davanın geçmişi
Savcılık iddianamesinde, Ege Üniversitesinde ülkücü öğrencilerle 'PKK/KCK gençlik örgütlenmesi YDG-H (Yurtsever Devrimci Gençlik-Hareketi) üyeleri' diye söz edilen diğer öğrenci grubu arasındaki kavgada, ülkü ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu yaşamını yitirmişti. Olayla ilgili Sosyoloji Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Nurullah S. tutuklandı. Savcı Zeki Polat, 1'i tutuklu, 31'i tutuksuz toplam 32 sanık hakkında 'Kasten adam öldürme', 'örgüt adına suç işleme', 'örgüt üyeliği', 'yaralama ve suç delillerini yok etme', 'gizleme veya değiştirme suçlamasıyla müebbet' ve 5-69 yıl hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. Davanın tek tutuklu sanığı Nurullah S. hakkında 'kasten adam öldürmek', 'örgüt adına suç işlemek', 'örgüt üyeliği ve yaralama suçlarından müebbet' ve 69 yıl, diğer 31 sanık hakkında ise 'Suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek ve yaralama' 5-48 yıl arasında hapis istemiyle dava açılmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ülkücü, Fırat, Çakıroğlu, Davasında, Hard, Disk, Gelişmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir