G-925040
Haber Detayı
21 Eylül 2016 - Çarşamba 13:19 Bu haber 1810 kez okundu
 
UNESCO kentlerinde pedal sesleri
UNESCO Dünya Mirası Yolunda organizasyonu 24-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. İki UNESCO kenti Selçuk ve Bergama arasında 500 amatör bisikletçi 184 kilometrelik mesafeyi pedallayacak.
GÜNDEM Haberi
 UNESCO kentlerinde pedal sesleri

UNESCO Dünya Mirası Yolunda organizasyonu 24-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. İki UNESCO kenti Selçuk ve Bergama arasında 500 amatör bisikletçi 184 kilometrelik mesafeyi pedallayacak. Organizasyon 24 Eylül sabahı Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Meryem Ana Evi önünden başlayacak.
UNESCO Dünya Mirası Yolunda organizasyonun startı Meryem Ana Evi’nin önünden verilecek. Bisikletçiler; Efes Antik Kenti’nin yanından D550 Karayoluna çıkarak Selçuk, Menderes, Gaziemir, Karabağlar, Bayraklı güzergahını takip ederek Karşıyaka sahiline ulaşacak. Organizasyonun ikinci gününde ise Karşıyaka’dan hareket edecek olan bisikletçiler Çiğli, Ulukent, Menemen, Aliağa, Şakran, Yenikent’ten devam ederek Bergama’daki Kızıl Avlu’ya ulaşacak.

ORGANİZASYONUN AMACI
Dünya Miras Listesi’ne adını yazdıran iki ilçenin tanınmasını sağlamak, miras olgusuyla ilgili farkındalık sağlamak, bisiklet sporunu geniş kitlelere tanıtmak amacıyla düzenlenecek UNESCO Dünya Mirası Yolunda organizasyonu İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Selçuk Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilecek. Organizasyonun amaçları arasında dünya mirası olan iki ilçenin tanıtımının yapılmasının yanı sıra; dünya mirası kavramına da dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Organizasyon ile UNESCO’nun kuruluş amaçlarından olan ekolojik dengenin ve doğanın korunması, egzoz gazlarının ve gürültü kirliliğinin çevreye verdiği zararlar gibi konularda da kamuoyunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , UNESCO, kentlerinde, pedal, sesleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir