G-925040
Yazı Detayı
11 Ocak 2016 - Pazartesi 12:58 Bu yazı 1660 kez okundu
 
Beyaz Rüya…
İnci ERTÜRK
 
 

 

Sevgili egedesonhaber.com okuyucuları…

Burada sizlerle moda hakkında konuşacak, merak ettiklerinizi yazacağım. Öncelikle ilk yazımda size gelinliğin doğuşuyla ilgili bir kısa bilgi vermek isterim.

Beyaz gelinlik geleneğinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Victoria bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti.


Bundan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekâretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu.


Gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar da var. Bunlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi, damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi, gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor derler.

20 yıldır sürdürmüş olduğum Diva Sposa tüm genç kızlarımızın hayallerini gerçekleştiriyorum.

Onların mutluluğu benim mutluluğum, onların hayali benim hayalim, onların sevinci benim sevincim oluyor.

Sevgili okuyucularım bundan sonraki yazılarımda moda hakkında sizlere küçük sırlarımızı ve yaşanmış güzel hikayeler yazacağım.  

Moda ve müzik birbirine çok benzer ikisi de kendi çağlarının aynasıdır. (K. Lagerfeld)

 

 
Etiketler: Beyaz, Rüya…,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir