G-925040
Yazı Detayı
29 Ağustos 2018 - Çarşamba 15:25 Bu yazı 5670 kez okundu
 
BU SAVAŞI ANCAK BİRLİKTE KAZANABİLİRİZ
Latif AYDEMİR
egedesonhaberizmir@gmail.com
 
 

İnşaat sektörünün içinde bulunduğu duruma geçmeden önce, bu duruma nasıl geldiğimize bakmak gerekir. Biliyorsunuz; AK Parti Hükümeti'nin İzmir-İstanbul Otoyolu, İzmir-Ankara Hızlı Tren Projgesi gibi dev yatırımları, İzmir'in cazibesini daha da artırdı. Kentsel dönüşüm de devreye girince İzmir, dev bir şantiyeye döndü. Bunda İstanbul'daki konut stoğunun doyma noktasına gelmiş olması ve büyük firmaların İzmir'e yönelmesi de etkili oldu. İzmirlilerin hakkı olan birbirinden güzel inşaat projeleri peşpeşe yükselmeye başladı. Konutların satışında da bugüne kadar bir sorun yaşanmadı. Herkes yaptığı yatırımın ve emeğinin karşılığını aldı.    

 

Ancak her şey yolunda giderken ve Türkiye ekonomisi dünyayı hayran bırakacak şekilde rekorlar kırarak büyürken, dış güçler yeniden sahneye çıktı. Hala eski Türkiye'nin var olduğunu sanan emperyalistler, yeniden saldırıya geçti. Türkiye resmen bir ekonomik savaşla karşı karşıya. Dolar ve Avro açıklanamayacak bir şekilde yükseldi. Buna bağlı olarak faizler de yukarı doğru bir seyir izledi. Türkiye'ye diz çöktürmeye çalışanlar, hedeflerine ulaşamadıkça saldırının dozunu artırdı ama yine de istediklerini alamayacaklar.

 

Tabii ki bu durum ekonomiyi rayından çıkardı. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik tablo inşaat sektörünü de etkiledi. İnsanlar önünü göremedi, bir adım geri atmak zorunda kaldı. Ev satışlarında da sorunlar çıktı. Bir kere bu suni savaş nedeniyle inşaat maliyetleri inanılmaz yükseldi. Bu yükselişi aynı oranda fiyatlara yansıtmak neredeyse imkansız. Bu yüzden stoklar çoğalmaya başladı. Müteahhitler, fiyat belirleyemediği için projenin başlangıcından itibaren ev satışına başlayamaz oldu. Bütün bunlar yaşanırken Hükümetimiz de boş durmadı. Sektörümüz için önemli destek adımları atılmıştı. Yabancıya konut satışı, konut alan yabancıların oturma izinleri, KDV muafiyeti, tapu harcı indirimi. Bunlar önemli desteklerdi.

 

Ancak maalesef faizler yükselince konut satışı düşüyor. Konut satışının hareketlenmesi için faizlerin düşmesi gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün bir bölümünü karşılayabilir. Böylece faiz, tüketici açısından konut alınabilir noktaya çekilmiş olur. Sıfır konutlar için verilecek bu destek aynı zamanda ilk kez ev alacak vatandaşları kapsamalı. Konut satışı canlanınca sektörden KDV, gelir ve kurumlar vergisi tahsilatı yükselecek. Satışlar canlanınca yeni konut projeleri devreye girecek. Böylece canlılık 81 alt sektöre yansıyacak. Böylece ülke ekonomisi de yeniden hareketlenmiş olacak. Bu savaşı ancak birlikte kazanabileceğimizi asla unutmamalıyız. Herkes taşın altına elin koymalı ve üzerine düşeni yapmalı. Biz hazırız...

 
Etiketler: BU, SAVAŞI, ANCAK, BİRLİKTE, KAZANABİLİRİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir