G-925040
Yazı Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 12:32 Bu yazı 11249 kez okundu
 
Burun estetiği ile ilgili sık sorulan sorular
Op. Dr. İbrahim KORHAN
egedesonhaberizmir@gmail.com
 
 

Estetik Burun Ameliyatlarında İstediğim Sonuca Nasıl Ulaşırım?

Estetik burun ameliyatlarında istenilen sonuçlara ulaşmanın ilk ve en önemli aşaması estetik isteyen hastanın tam olarak ne istediğini bilmesi ve bunu doktora iyi bir şekilde aktarabilmesidir. Çünkü ameliyat planı bunun üzerine kurulmaktadır. Nasıl bir burun istediği veya istemediği, burnunun hangi bölgelerinde değişiklik istediği konusunda doğru bilgiler verebilmelidir. Aile fertlerinin veya başka insanların yönlendirmelerine göre karar vermemeli kendisinin istediği burnu doktora anlatabilmelidir. Bununla birlikte İzmir’de sadece merkezimizde bulunan üç boyutlu görüntüleme sistemi sayesinde hastanın ne istediğinin anlaşılması çok önemlidir. Bu işlem sırasında ortaya çıkan görüntülerin ameliyat sonucu olmadığı hastaya iyi anlatılmalıdır. Bunun dışında doktorun tecrübesi ve ameliyat öncesi neler yapılması gerektiği konusunda planlama yapması önemlidir. Tabi ki ameliyat sonrası takiplere düzenli olarak gelmek ve doktorun tavsiyelerine uymak da sonucu etkilemektedir zira uygun önlemler alınması ile istenmeyen sonuçlar önlenebilmektedir.

 

Burun estetiğinden sonra burnumun şeklinin nasıl olacağını önceden görebilir miyim?

Bu konuda hastaya en yakın sonucu 3 boyutlu sunan 3D Vectra sistemi hastanın nasıl bir burun istediğini anlamak için uygulanır. Bu çizimlerin hastanın beklentilerini anlamak için yapıldığı ve yüzde 100 ameliyat sonucu olmadığı hasta tarafından anlaşılmalıdır. Bu çizimlerle belli oranlarda farklılık gösterebilmektedir. Doğru planlama yapılırsa yüzde 80-90 oranında bu çizimlerle benzer sonuçlar alınabilmektedir.

 

Burun estetiğinden sonra kaç günde iyileşirim?

Genellikle 1 hafta sonrasında büyük oranda iyileşme gerçekleşir, yara yeri iyileşir. Varsa şişlik ve morluklar büyük oranda azalmakta veya ortadan kaybolmaktadır. 1 hafta sonra genellikle dikiş (kapalı teknikte alınması gereken dikiş olmaz) ve alçılar alınmaktadır. Bu dönemde burun daha ödemli ve büyük görünebilmekte ve biraz da kalkık görünebilmektedir. Burundaki ödemler 1 ay sonunda önemli ölçüde azalabilmektedir ancak hastanın cilt yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. Burnun tam olarak oturması 6 ay civarı seyretmekle birlikte 2 yıla kadar belli oranda değişiklikler olabilmektedir ama 6 ay sonunda yüzde 90 son şeklini almış olur.

 

 

 
Etiketler: Burun, estetiği, ile, ilgili, sık, sorulan, sorular,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir