G-925040
Yazı Detayı
03 Şubat 2017 - Cuma 12:26 Bu yazı 1091 kez okundu
 
"NEY" in Hoş Nağmesi
Güzin UYAN
 
 

 

Hepimiz bedenimizi ve ruhumuzu dinlendirmek için müzik dinleriz. Benim tercihim Tasavvuf Müziğidir. Ve "Ney" sesi beni bambaşka diyarlara götürür. Bazen Kâbe'de, bazen Mescid-i Nebevi'de bulurum kendimi.

    Peki bana bu kadar etki eden "Ney"in hikayesi neydi?

Merak edip araştırdım ve O nağmelerin Mesnevi'de beni cezbeden beyitlerle yoğrulduğunu gördüm.

 " Ney Mevlânâ'nın eserlerinde çok sık karşılaştığımız Allah (c.c) yarattıklarının içinde en mükemmelliğe sahip olan "İnsanı Kamil-i"temsil ediyor.

    Sazlıktaki bir kamıştan yapılan " Ney"in geçirdiği evreler, insanın nefsinin temizlenmesindeki basamakları ifade ediyor.

  "Ney" in ortaya çıkış hikayesi, insan ile aynı kaderi paylaştığı şu temsili hikaye ile bildiriliyor.

    Peygamber efendimiz(s.a.v)Allah'ın kendisine ihsan ettiği esrar ve hikmet denizinden bir damlasını, ilmin kapısı Hz.Ali (r.a) ye de emanet eder ve:

 ----- Bu sırları sakın ifşa etme! diye sıkı sıkı tembihler. Hz.Ali, kendisine tevdi edilen bu emanete tahammül edemez, altında iki büklüm olur. Sahralara gider. Derûnunda sakladığı esrarı bir kör kuyuya döker. Vakit olur kuyu su ile dolup taşar bu sular, çevrisini zaman ile  bir sazlık haline çevirir. Ve burada kamışlar biter. Bu sazlığın rüzgârda hoş nağmeler çıkardığını fark eden bir çoban bunlardan bir tanesini keser ve ondan "Ney" yapar. Fakat Ney',den çıkan bu ses o kadar içli ve yanıktır ki, herkes bu sesin derin, duygulu ve yakıcı nağmelerine meftun olur. Onunla ağlar, onun ile gülmeye başlar. Çobanın ünü kısa zamanda yayılır.(Ahmed Eflâki, Ariflerin Menkıbeleri II,440)

    İşte "Ney"in hikayesi.

Usta bir el tarafından usulüne göre şekil verilen " Ney"in yapımında kamışın içi boşaltılıp kurutuluyor, daha sonra ateşte delinerek baş ve son kısmına demir boğumlar yerleştirerek "Ney"haline getiriliyor. Bir süre bekledikten sonra ise dinleyende ruhundaki güzellikleri ortaya çıkarıyor.

İnsan ile benzetilmesi ise insanın Kamil bir insan oluncaya kadar bir çok saflardan geçmesi, kendisinin sadece dünyaya ait olmadığının bilincinde olması için dünyaya olan zaaflarını boşaltması, içi yansa da kendisi için imtahan yeri olan bu dünyada Kur'an ve sünnet üzere yaşayıp sabr etmesidir. Böyle kendisini olgunlaştıran Hak dostlarını dinlemek bize onların Ruhundan dökülen nağmeler gibi gelmez mi?

        Kalp bir denize benziyor, İlahi aşk çırpınışla başlıyor. Dinlediğimiz bu nağmeler hikmet tecellileriyle benlik duvarını yıkıp Hakk'a ulaştırıyor inşallah.

 
Etiketler: "NEY", in, Hoş, Nağmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir