G-925040
Haber Detayı
19 Kasım 2016 - Cumartesi 10:59 Bu haber 2540 kez okundu
 
Ege Lezzetleri Uzakdoğu Sofralarında
Japonlara Türk lezzetleri sunulacak
KÜLTÜR Haberi
Ege Lezzetleri Uzakdoğu Sofralarında

Türk gıda ürünlerinin Japonya ve Güney Kore pazarlarında tanıtılması amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından hayata geçirilen Turquality Projesi’nin ikinci “Basın Lansmanı ve Tadım Ekinliği” 24 Kasım’da Tokyo’da gerçekleştirilecek.
Türk gıda ürünlerinin Japonya ve Güney Kore pazarlarında tanıtılmasına yönelik Turquality Projesi; Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Yaş Meyve Sebze ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin işbirliğinde gerçekleştiriliyor. Turquality Projesi, bundan sonraki süreçte farklı etkinliklerle devam edecek. Proje kapsamında; özellikle EİB çalışma alanında yer alan kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru domates, zeytinyağı, defne, kekik, adaçayı, makarna, bulgur, susam, buğday gibi ürünlerin tanıtımı yapılıyor.
Tarım ve gıdanın, tüm dünya için stratejik değeri giderek artan sektörler olduğuna işaret eden EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Türkiye’nin, 60 milyar dolara yakın üretim hacmiyle Avrupa’nın en büyük, dünyanın 7. büyük gıda üreticisi olduğunu, Türkiye’nin tarım ve gıda ürünleri ihracatının yaklaşık yüzde 15’inin İzmir tarafından gerçekleştirildiğini, bu oranı arttırma çabası içinde olduklarını kaydetti.
Ege’de yetiştirilen üzüm, incir, pamuk, kuru meyve, zeytinyağı, hububat, yaş meyve, aromatik bitkiler ve tütünün dünyanın en kaliteli ürünleri olduğunu anlatan Ünlütürk, “Kayısı, greyfurt, limon, turşu, kuru domates, buğday, bulgur gibi Japonya’nın ilgisini çekeceğine inandığımız ürünlerde de bölgemiz nitelikli üretim gerçekleştiriyor. Japonya’nın 1 trilyon dolara ulaşan ithalatında Türkiye’nin payı son derece düşük. İki ülke halklarının birbirine karşı sevgisi ise üst düzeyde. Projemiz kapsamında yapılan ve yapılacak etkinliklerin, ülkelerimiz arasındaki gönül bağını artıracağını ve bunun ticari ilişkilerimize olumlu yansıyacağına inanıyoruz. İhracatımızı arttıracak potansiyeli harekete geçireceğiz” dedi.Japon şeflerden tarifler
Ege İhracatçı Birlikleri Turquality Projesi’nin ilk tadım etkinliğinde, Michelin Yıldızlı Şef Akihiko Murata tarafından Türk gıda ürünleri ile Japon damak tadına uygun olarak hazırlanan 5 farklı tarif davetlilere tattırılmış, kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzümden oluşan aşure tarzı mitsumame büyük beğeni toplamıştı. Bu defa, etkinlikte öncelikle Japonya’da çok ünlü olan Şef Toru Okuda tarafından geliştirilen, Japon damak zevkine uygun 5 tarif, davetlilere sunulacak, ardından Chef Yoroizuka ve Tsujiguchi’nin tarifiyle kuru meyveli dondurma ve aromalarla zenginleştirilmiş Türk kahvesi ikram edilecek. Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi A. Bülent Meriç de etkinliğe katılacak ve konuşma yapacak.
Türkiye, 2015 yılında tanıtımı yapılan ürünlerden Japonya’ya bu ürünler kapsamında 89 milyon 185 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu ihracat rakamının yüzde 40’lık dilimi olan 35 milyon 155 bin dolarlık tutar Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ege, Lezzetleri, Uzakdoğu, Sofralarında,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir