G-925040
Haber Detayı
07 Aralık 2016 - Çarşamba 15:15 Bu haber 10019 kez okundu
 
En Büyük Sevdam Kalem Ve Defter
Salıncak kitabı ile tanınan İzmirli yazar Pınar Çağlıer hayatını, kitaplarını ve yaşamın birçok rengini kendi dünyasıyla Ege’de Son Haber okurları ile paylaştı.
KÜLTÜR Haberi
En Büyük Sevdam Kalem Ve Defter

YAZARLIĞA GÜNLÜK İLE BAŞLADIM

Altı yaşında annesinin verdiği ve hala sakladığı günlüğü ile yazarlığa başladığını dile getiren Çağlıer,”Annemin bana verdiği hala sakladığım günlüğüm benim ilk adımımdır. Her gün akşam olmasını beklerdim o gün olanları yazmak için. Gün içinde de yaşadıklarımı takip ederdim, bunu günlüğüme yazmalıyım derdim. Yazmak benim kendimle buluşmamdı aslında. Kalemim, defterim ve iç sesim. Onlar çok iyi anlaşıyorlar ve beni bir tık ileriye götürüyorlar. Hiç başkası için yazmadım, bir gün basılsın kitap olsun diye bir kere aklımdan geçmedi. Şu an satışta olan Salıncak bile. Adı sanı belli iki öykümden biri Salıncak bir gün teyzemin elleri ile buluşunca güzel bir yolda beğeni toplayarak okurlarla buluşmaya devam ediyor” dedi.

SALINCAK SİZE NE KAZANDIRDI?

Kitabımın bir vesile olduğuna inandığını vurgulayan Çağlıer, “Zamanı gelmiş yaşanacakların vesilesi. Bu vesile ile şimdiden Türkiye'nin çeşitli illerinden şimdiye kadar varlığından haberdar olmadığım Ayşe Hanım, Bülent Bey, Fazıl Amca ve daha bir çok isim günaydın diyor, iyi akşamlarını iletiyorlar. Onlarla olan iletişimim, onların okurken htikleri yoğun duyguları duyabilmek ve hissedilmek bana varlığım boşlukta pozitif oluşum sağladığını gösterdi. Daha üç ay önce raflarda yerini alan Salıncak ın güzel gönüllerle buluşmasından dolayı çok mutluyum. Benim amacım bu zaten. Hedefim, bir yüreğe kendisiyle ilgili yada sevdikleriyle olan ilişkilerin de olumlu bir dokunuşta bulunabilmek.

 

BENİM HAYATTA Kİ ROTAM SEVGİDİR

Sevginin açamayacağı kapı yoktur diyen Çağlıer, “Hoşgörü ve saygı da sevginin kardeşidir benim için. Bu duygularla yol alan bir yazanım. Sanırım sevginin boyutları ve iyi ve kötü sonuçlarını yakından yaşamış olmam Salıncağın varlığını ortaya çıkardı. Sevgiyi derecelendirmek diye bir şey var benim için. Çok sevginin ,aşırı hoşgörünün de açacağı yaralar ve önlenemez sonuçları var .Aynı Salıncak ta anlatılan hikayede olduğu gibi.Okurlar bu noktayı çok iyi yakaladılar. Okurken kimi ağladı, çoğu sonunu okuyana kadar çok meraklandı, kimi bir kahramana çok sinirlendi ama hepsi de bir solukta okuduğunu, çok etkilendiklerini ve kitabının devamını istediler. Ben şimdi diyorum ki istediğime ulaştım. Hedefim zaten buydu ne mutlu bana. Bu mutluluğu yaşamanın neticesinde artık daha çok yoğunlaştığım, daha çok önem verdiğim düşüncelerimi paylaşma duygusu bana kendimi daha da değerli htiriyor.” Dedi.

 

YAZARKEN SİZİ ETKİLEYEN İLHAM MI?

Yazarken ilham denilen şeyle hiç karşılaşmadım. Üçlü buluşunca 8kalemim defterim ve iç sesim)başlıyorlar karalamaya. İnanın ben yazarken ne olacağını çok merak ederek yazıyorum. Sanki bir yaşanmışlık var ve o kalemimle kağıda dökülüyor. Gözümde canlanan tüm tasvirler kağıda akıyor, sanırım bu nedenledir ki ,bir kaç okur o mutfakta kahveyi sanki ben yaptım diye iletti bana. Çok ayrıntılı, abartılı tasvirleri sevmiyorum. Kendim kitap okurken de en sıkıldığım durumdur bu, bir kaç kitabı bu nedenle yarım bırakmışlığım bile vardır. Sadece konu ve konunun yaşandığı mekanı canlandırmak benim için yapılan yorumların sade dil ile akıcı anlatımlı  bir yazar oldu. Sıkılmadan ,yorulmadan, merakla ve iz bırakan Salıncak yorumu da buna işaret.

SALINCAK NE ANLATIYOR? OKUYUNCA BİZE NE VERECEK BU HİKAYE?

Yaşanmamış gerçek olmayan bu hikaye dediğim Salıncak , bir çok evde yaşanmış bir dram olarak çıktı karşıma. Bana ulaşan okurlar ,içerinde birden çok alınacak dersten en az bir tanesini yaşadıklarını anlattılar. Burada Türk aile yapısının hakim olduğu üç kardeşin hayatlarında birbirlerine müdahaleleri ile yaşananlar ve çarpıcı son anlatılıyor. Biz-ler sevgi adına sevdiklerime fazla müdahalelerde bulunarak yaşamımızı köreltiyoruz. Köreliyoruz ve bunu da yaşatıyoruz. Sevgi aşırır ılığının işlendiği ,merak eden bir olay dizisi var.

 

ÜLKEDE NEYİN EKSİK OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK KİTAP YAZDIN?

Salıncak bir kitap haline gelsin diye kaleme alındı. Bu hikaye benim yazmam tutkumdan kaynaklanan bir aşk ile kaleme geldi ve basımı da benim değil Sevil teyzemin sayesinde oldu. Âmâ şu an yazdığım kitabımı kesinlikle ,eksik olduğunu düşündüğüm bir konu üzerine yazıyorum. Halk olarak kendi yaşanmışlıklarımız ve çevremizde olanlar sonucunda hayata ümitsiz ve yaşam sevincinin köreldiği bir durum içerisinde olduğumuz zamanların çoğaldığını farkettim. Buna belki bir gönüle ışık olacağını düşünerek yazıyorum kitabımı.

 

SİZ NE TARZ KİTAPLAR OKUYORSUNUZ? ÜLKEDE EN FAZLA NE TARZ KİTABA RAĞBET VAR?

Geçen gün  okuduğum kitapların sayısını  merak edip üşenmeden saydım.210 adet kitap okumuşum. Çoğu kişisel gelişim kitpları. Tarihe çok meraklıyım, köklerimi merak eden biriyim. Aşk kitabının olmaması ilginç geldi bana. Şu anda ticari olarak kitap çıkarmak istersem , yeni yeni aşkla tanışan ,aşka merhaba diyen gençlere yönelik aşk romanı yazarım. Bunu geçen hafta Tüyap Kitap fuarında imza günümde şahit oldum. Belki bir gün bende büyük bir aşkı dile getiririm.

 

Artık İzmir den bir yazarımız diyebiliriz sanırım, yazmaya devam diyorsunuz. Bir mesajınız var mı okurlarınıza?

Benim her gün sosyal medyada onlarla üzerine basa basa paylaştıklarımda söylediğim gibi , gülümseyin. Gülümsemek bir çok kapının anahtarıdır. Gülümserken özümler için p kapıları açarsınız. Pozitif enerjiyi size ulaştıran gülümsemekten asla vazgeçmeyin, sevgi ile kalın.....

 

PINAR ÇAĞLINER KİMDİR?

Giriş belgemi 27 ağustos 1975 yılında aldım. İzmirliyim ve tüm eğitimim İzmir okullarındaydı. Benim için en son okul zili, Özel Turizm Meslek Okuluydu. Okumayı çok sevdim ama hedefim olan Edebiyat Öğretmenliğini az puanla kaçırınca, eğitimim kişisel gelişimi üzerine devam etti. Okuduklarımla ve hayatın bana sunduklarıyla bu eğitimi, hızlandırılmış olarak gördüm. İkinci kitabımda bu konu üzerinde yol alıyor zaten. Çalışma alanlarım çok çeşitliydi. Fantasy otel yönetim kurulu başkanı sekreterliği, Vakko da satış elemanlığı, Neşe Erberk ile on bir sene genel koordinatörlük, iş alanları değişse de, bu esnada değişmeyen tek şey kalem ve defter sevdamdı.

Bana ve SALINCAK’a Pınarçağlınersalıncak ve Pıanrçağlınerfan facebook adreslerinden  , mercan4756 twıter, pnar_cagliner ınstagram adreslerinden ulaşabilirler.

Kaynak: (ESH) - Ege'de Son Haber Editör:
Etiketler: En, Büyük, Sevdam, Kalem, Ve, Defter,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir