G-925040
Haber Detayı
21 Kasım 2016 - Pazartesi 11:40 Bu haber 2514 kez okundu
 
Karşıyaka'da 5 bin kişiyi buluşturan 'Yörük' şenliği
İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, Yörük kültürünün geliştirilmesi ve gelecek nesillere taşınabilmesi için ilk kez düzenlenen Yörük Şenliğine 20 farklı ilden 5 bin kişi katıldı.
KÜLTÜR Haberi
Karşıyaka'da 5 bin kişiyi buluşturan 'Yörük' şenliği


Karşıyaka Belediyesi, ilçede Ege Bölgesi İzmir Yörük Türkmen Federasyonu ve Ege Bölgesi Aydınlı Yörükler ve Efeler Derneği ile işbirliği yaparak Karşıyaka’nın ilk Yörük Şenliğini düzenledi. Türkiye’nin 20 farklı şehrinden onlarca Yörük Derneği’nin katıldığı şenlik, Karşıyaka Çarşı içindeki kortej ile başladı. Yaklaşık 5 bin kişi, belediye önünden Karşıyaka Vapur İskelesine kadar yürüdü. Korteje, davul zurna eşlik ederken, Yörükler, Çarşı içinde zeybek oynadı. Esnaf ve vatandaşlar da bu coşkuya ortak oldu.


Şenliğin, Bostanlı Pazaryerindeki resmi açılış töreni ise Yörük kültürüne özel kız isteme seremonisi ile başladı. Gelin ve damat, temsili merasimle dünya evine girdi. Çaltı Yörüklerinden Kostak Ali’nin, kendi adını taşıyan zeybek gösterisi alanı dolduranları büyülerken, 5 yaşındaki minik efe Kazım Zeybek Şenol ise zeybek oyunuyla şenliğe güzellik kattı. Gün boyu süren şenlikte, pazar yerinde kurulan çadırlarda Yörüklerin yöresel yemeklerinden olan keşkek karıldı, gözleme, pilav ve ayran ikram edildi. Sanatçılar Zeynep İlhan, Fevzi Önder, Ali Çakar ve Selcan Kökçen de birbirinden güzel Yörük türkülerini seslendirdi.


Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Yörük kültürü yalnızca yiyecek, içecek değildir" diyerek şöyle konuştu:
"O kültürün insana, doğaya, kadına, çocuğa saygısını bilmezsek, eksik kalırız. Yörük kültürünün temelindeki laik yaşam tercihini, bağnazlığın her türlü çeşidini reddeden yaşam biçimini bilmezsek, ondan yeterince yararlanamayız. Bugün bu değerleri anımsamanın ve anımsatmanın, Yörük inadı ve tutkusuyla savunmanın tam zamanıdır. Çünkü Yörük demek, Atatürkçülük demektir, Cumhuriyet sevdalısı insanlar demektir. Yörük kültürünün verdiği bu esinle ve cesaretle, Karşıyaka’da buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Karşıyaka'da, 5, bin, kişiyi, buluşturan, 'Yörük', şenliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir