G-925040
Haber Detayı
29 Kasım 2016 - Salı 12:06 Bu haber 3085 kez okundu
 
Kültür ve Gençlik Merkezi Yarışması sonuçlandı
Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Mimari Proje Tasarım Yarışması sonuçlandı. Rekor başvurunun yapıldığı mimari proje yarışmasının kazananı75 sıra nolu projeyleMert Velipaşaoğlu ile Didem Yavuz Velipaşaoğlu oldu.
KÜLTÜR Haberi
Kültür ve Gençlik Merkezi Yarışması sonuçlandı


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği üyelerinin katılabildiği yarışmayla kentin imar planında belediye hizmet alanı olarak tanımlanan merkez 7263 metrekarelik alan üzerine yapılacak. Kentin ihtiyaçlarına cevap verecek olan Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi alanı içerisinde iki kapalı bir açık hava sineması, otopark, tanıtım ofisi, gösteri salonu, sahne, fuaye, sergi salonu, kafeterya,restoranlar, dans- müzik ve tiyatro atölyeleri, seminer odaları, kayıt ve ses odası gibi alanlar yer alacak.

8 proje ödül aldı
15 Ağustos 2016 tarihinde ilan edilen Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Mimari Proje Yarışması için 299 şartname satın alınırken bunların 262 adedi proje teslimi gerçekleşti. Projeler 25 Kasım Cuma günü jüri tarafından dört aşamalı elemeye tabii tutuldu. Birinci elemede herhangi bir projenin elenmemesine karar veren jüri üyeleri son tur olan dördüncü turda 13 projeyi değerlendirdi. Son turda elenen 5 proje sonrasında ödül alacak projeler belirlenmiş oldu. Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncülük ödüllerinin yanı sıra beş adette mansiyon ödülü verildi. Ödül töreni ise Selçuk Belediyesi’nin belirleyeceği ileri bir tarihte gerçekleşecek.
Birincilik ödülüne layık görülen 75 sıra nolu projenin yalın bir fikri kararlı bir tavır ile ortaya koyması ve bu kararlılığı mekansallaştırma becerisi ile açık ve kapalı kamusal mekanların esnek çözümü başarılı bulundu. Kavramsal yaklaşımında kullandığı tarihsel referansların biçimsellikten uzak, mekânsal ve çağdaş yorumu ise projenin en güçlü tarafı olarak nitelendirildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Kültür, ve, Gençlik, Merkezi, Yarışması, sonuçlandı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir